۵ راه شگفت انگیز رضایت از زندگی!

زندگی رضایت

سعادتمندی ناگهان اتفاق نمی‌افتد

می‌خواهید از زندگی احساس رضایت بیشتری کنید؟ پروفسور سانتوس، مدرس کلاس‌هایی به نام «روان‌شناسی و زندگی خوب»، می‌گوید سعادتمندی ناگهان اتفاق نمی‌افتد. شما باید برای سعادت و رضایت تمرین کنید. توصیه‌های او را بخوانید:

لاری سانتوس، استاد روان‌شناسی و علوم شناختی دانشگاه ییل آمریکا می‌گوید: «بررسی‌های علمی ثابت کرده است که رضایت از زندگی نیاز به یک تلاش آگاهانه دارد.» خانم سانتوس می‌گوید: «کار ساده‌ای نیست. زمان احتیاج دارد.» او کسی است که دراین‌باره تجربه خوبی دارد، چون «روان‌شناسی و زندگی خوب» را در دانشگاه تدریس می‌کند. کلاس‌های درس او در تاریخ ۳۱۶ ساله دانشگاه ییل پرطرفدارترین بوده است. با بیشتر از ۱۲۰۰ دانشجو، کلاس‌های سانتوس در دانشگاه به‌تازگی رکورد بیشترین شرکت‌کننده را شکسته است.

اساس درس‌های او بر قواعد روان‌شناسی مثبت‌گرا استوار است؛ شاخه‌ای از روان‌شناسی که درباره افزایش رضایت و تغییرات عادت‌های انسان تحقیق می‌کند؛ اما چطور می‌توان تئوری‌های روان‌شناسی را در زندگی روزمره به‌طور عملی به کاربرد؟ سانتوس می‌گوید: «رضایتمندی چیزی نیست که همین‌طور اتفاق بیافتد. باید برای آن تمرین کنید. درست مثل ورزش و موسیقی که باید مدام تمرین کنید تا پیشرفت کنید و بتوانید موفق شوید.»

سانتوس دو بار در هفته به دانشجوهایش درس می‌دهد که چگونه رضایت خود را از زندگی افزایش دهند. او همچنین از دانشجوهایش می‌خواهد که هر یک برنامه‌های شخصی برای افزایش رضایت خود تهیه کنند تا به زندگی شادتر و سالم‌تری برسند. در ادامه با چند تا از تمرین‌ها پروفسور سانتوس آشنا شوید:

فهرست قدر دانستنی‌ها

زندگی رضایت
رضایتمندی چیزی نیست که همین‌طور اتفاق بیافتد. باید برای آن تمرین کنید. درست مثل ورزش و موسیقی که باید مدام تمرین کنید تا پیشرفت کنید و بتوانید موفق شوید.

سانتون از دانشجویانش می‌خواهد که در طول هفته هر شب فهرستی از چیزهایی که به خاطرش حس قدردانی و شکرگزاری دارند تهیه کنند. او می‌گوید: «شاید به نظر کار ساده‌ای باشد، اما ما می‌بینیم که دانشجوهایی که به‌طور مرتب این تمرین را انجام می‌دهند، راضی‌تر هستند.»

خواب بیشتر و بهتر

به گفته خانم سانتوس، ممکن است به نظر تمرین ساده‌ای باشد اما خیلی‌ها موفق به انجام آن نمی‌شوند.

هشت ساعت خواب شبانه برای همه هفته.

سانتوس می‌گوید: «شاید به نظر خیلی پیش‌پاافتاده باشد اما می‌دانیم که خوابیدن بیشتر و بهتر احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد و رویکرد مثبت افراد به زندگی را افزایش می‌دهد.»

تمرکز ذهن

رضایت از زندگی
اغلب ما وقتی از ثروت صحبت می‌کنیم به این فکر می‌کنیم که چقدر پول داریم، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ثروت درواقع رابطه مستقیم با زمان دارد». از قدیم گفته‌اند وقت طلاست.

باید هرروز ده دقیقه تمرین تمرکز کنید.

سانتوس می‌گوید از زمان دانشجویی تمرین مرتب تمرکز ذهنی باعث می‌شده که حس بهتری داشته باشد. حالا که استاد دانشگاه شده است به دانشجویانش توصیه می‌کند: «تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که مدیتیشن و سایر تمرین‌هایی که توجه کامل ذهن را به خود جلب کند، می‌تواند شما را شادتر و سعادتمندتر کند.»

وقت بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانید

سانتوس می‌گوید: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقت گذراندن با دوستان و خانواده به شما احساس رضایت از زندگی خواهد داد. روابط اجتماعی و رابطه سالم با افراد و دیدارهای رودررو به‌طور مشخص باعث افزایش حس خوب زندگی و رضایت در انسان می‌شود. سانتوس می‌گوید: «در لحظه زندگی کنید، حتماً زمانی را برای دورهم بودن اختصاص دهید و آگاهانه مراقب باشید که این زمان را چگونه سپری می‌کنید.»

مفهوم زمان نقش بسیار مهمی در رضایت شما از زندگی دارد.

سانتوس می‌گوید: «اغلب ما وقتی از ثروت صحبت می‌کنیم به این فکر می‌کنیم که چقدر پول داریم، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ثروت درواقع رابطه مستقیم با زمان دارد». از قدیم گفته‌اند وقت طلاست.

حضورتان را در شبکه‌های اجتماعی کم کنید و معاشرت واقعی را بیشتر کنید!

رضایت از زندگی
اگر می‌خواهید در زندگی شادتر باشید، از حالا شروع کنید: قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت کنید.

به نظر پروفسور سانتوس خیلی مهم است که از حس رضایت غیرواقعی که شبکه‌های اجتماعی و آنلاین ایجاد می‌کنند، دوری‌کنید. او می‌گوید: «تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که از شبکه‌های اجتماعی مثلاً اینستاگرام استفاده می‌کنند، در مقایسه با افرادی که وقت کمتری در این شبکه‌ها می‌گذرانند، احساس رضایت کمتری می‌کنند.» پس به‌این‌ترتیب اگر می‌خواهید در زندگی شادتر باشید، از حالا شروع کنید: قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت کنید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خودتان را از همه‌چیز پاک‌کنید، از شبکه‌های اجتماعی کمتر استفاده کنید و خوب بخوابید.

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

کدام مدل کفش پاشنه‌بلند برای زمستان مناسب است؟

مدیر

بهترین راهکارهای مقابله با خشکی پوست در زمستان

مدیر

شش توصیه برای حفظ سلامتی در زمستان

مدیر