تینا ترنر، ملکه راک‌اند رول درگذشت

تینا ترنر

ترکیبی از راز و رمز و نور

تینا ترنر، یکی از صداهای جادویی دنیای موسیقی، در سن ۸۳ سالگی درگذشت. او که به «ملکه» سبک راک‌اند رول شهرت داشت علاوه بر هنگامی‌که میکروفن به دست می‌گرفت، با انتشار داستان شگفت‌انگیز زندگی شخصی خود، الهام‌بخش میلیون‌ها طرفدارش در جهان شد.

تینا ترنر، ستاره موسیقی راک‌اند رول در دهه ۱۹۸۰، پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری سخت و بلندمدت در روز چهارشنبه، ۲۴ مه ۲۰۲۳، در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

به گزارش گاردین، ترنر در سال ۲۰۱۶ به سرطان روده مبتلا شد و کمی بعدتر، یعنی سال ۲۰۱۷، به علت ابتلا به بیماری کلیوی مجبور شد به عمل پیوند کلیه تن دهد.

تینا ترنر
تینا ترنر، یکی از صداهای جادویی دنیای موسیقی، در سن ۸۳ سالگی درگذشت

بازتاب صدای زنان سیاه‌پوس

تینا ترنر ازجمله زنان رنگین‌پوستی بود که توانست به‌واسطه فعالیت‌های هنری‌اش به یک معنا بازتاب صدای زنان سیاه‌پوست ایالات‌متحده آمریکا باشد و موقعیت آنها را در موسیقی راک‌اند رول و دیگر حوزه‌های هنری ارتقا بخشد.

ترنر از طریق آواز خواندن در گروهِ کُرِ کلیسای محل زندگی‌اش به دنیای موسیقی پا گذاشت و بعدها، یعنی در ژوئیه ۱۹۶۰، با اجرای ترانه A Fool In Love به دنیای حرفه‌ای موسیقی وارد شد.

حامی هنرمندان

جدا از این او در زندگی دیگر هنرمندان تراز اول نیز نقش پررنگی داشت. به‌عنوان‌مثال مایک جگر، خواننده بریتانیایی، با انتشار توییتی در حساب کاربری خود، ضمن آنکه ترنر را مجری و خواننده‌ای بااستعداد توصیف کرد، نوشت ترنر در شکل دادن به فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش نقشی مؤثر ایفا کرد.

تینا ترنر ابتدا در دهه ۶۰ میلادی در کنار همسرش ایک ترنر و با ترانه‌هایی چون «ماری سربلند و رودخانه عمیق» و «به بلندی کوه» به شهرت رسید اما در اواخر دهه ۷۰ میلادی از ایک ترنر جدا شد و گفت یک رابطه زناشویی تحت آزار و ظلم را پشت سر گذاشته است.

باوجود مردسالاری حاکم بر جامعه هنری آمریکا در آن سال‌ها، تینا ترنر پس از جدایی، حتی موفق‌تر شد و در دهه ۸۰ به اوج شهرت هنری خود رسید.

تینا ترنر
تینا ترنر از طریق آواز خواندن در گروهِ کُرِ کلیسای محل زندگی‌اش به دنیای موسیقی پا گذاشت

حنجره جادویی

حنجره جادویی و قوی تینا ترنر به همراه مهارت جذب مخاطب روی صحنه، از او اسطوره‌ای ساخت که لقب «ملکه راک‌اند رول» را برایش به ارمغان آورد.

او در طول دوران هنری خود موفق به کسب ۸ جایزه گرمی شد و در سال ۲۰۲۱ نامش در تالار بزرگان موسیقی راک‌اند رول آمریکا ثبت شد.

این در حالی بود که تینا ترنر در سال ۱۹۹۱ هم وارد تالار مشاهیر موسیقی شده بود اما در آن زمان در کنار ایک ترنر، همسر سابقش به این عنوان دست پیداکرده بود و حالا ۳۰ سال بعد (۲۰۲۱) به‌تنهایی صاحب این افتخار می‌شد.

آثار تینا ترنر تاکنون ۱۸۰ میلیون نسخه فروش رفته و او برای آنها ۲۵ بار نامزد دریافت جایزه گرمی شده که حاصل آن ۸ گرمی بوده است.

خواننده‌های بسیاری تینا ترنر را الگوی خود قرار دادند و سبک خوانندگی او با فریادهایی که از حنجره فراخش بیرون می‌آمد بعدها در میان کسانی چون ماریا کری، جانت جکسون، بیانسه و ریحانا تکرار شد.

بازیگر سینما

جدا از فعالیت‌های ترنر در حوزه موسیقی، او به‌عنوان بازیگر سینما نیز درخشید و در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ با ستاره‌هایی چون میل گیبسون جلوی دوربین رفت.

برخی منتقدان موسیقی در مورد ترنر و آثارش در حوزه موسیقی نوشتند او ترکیبی از «راز و رمز و نور» بود و همواره با «خطر زندگی می‌کرد.»

تینا ترنر

آیتم های مشابه

قسمت دوم «شیطان پرادا می‌پوشد» ساخته می‌شود

مدیر

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

آلیس مونرو، نویسنده کانادایی برنده نوبل ادبی درگذشت

حمیده وطنی