نمایش رایگان آثار کلاسیک بازسازی‌شده سینمای جهان

مارتین اسکورسیزی

بنیاد فیلم مارتین اسکورسیزی آثار کلاسیک بازسازی‌شده سینمای جهان را به‌صورت رایگان نمایش می‌دهد

بنیاد فیلم مارتین اسکورسیزی در برنامه‌های ویژه‌ای به نمایش آثار کلاسیک بازسازی‌شده سینمای جهان می‌پردازد. این آثار قدیمی با حمایت این بنیاد و با استفاده از فناوری پیشرفته، مورد اصلاح، ترمیم و رنگ‌آمیزی مجدد قرارگرفته‌اند و دارای کیفیت تصویری فوق‌العاده‌ای هستند.
این برنامه‌ها در دومین دوشنبه هرماه در زمان مشخصی به‌صورت مجازی پخش می‌شوند و در یک پنجره بیست‌وچهارساعته از طریق اینترنت در دسترس علاقه‌مندان است. نمایش این آثار کلاسیک با حضور هنرمندان، منتقدین و کارشناسانی خواهد بود که درباره فیلم‌ها و چگونگی روند بازسازی آن‌ها سخن می‌گویند.
در نخستین برنامه که نهم ماه مه (۱۹ اردیبهشت) برگزار می‌شود، فیلم «من می‌دانم کجا می‌روم» محصول ۱۹۴۵ ساخته مایل پاول و امریک پرسبرگر به نمایش در می‌آید. این اثر اخیراً توسط بنیاد‌های فیلم اسکورسیزی و آرشیو ملی موسسه فیلم بریتانیا بازسازی‌شده است. در برنامه نخست علاوه بر مارتین اسکورسیزی، تلما شونمیکر پاول، جوآنا هاگ، تیلدا سوئینتون و کوین مک‌دونالد حضور دارند.
از آثار دیگری که در برنامه‌های بعدی به نمایش در می‌آیند، می‌توان به «لا استرادا» ساخته فدریکو فلینی، «تعقیب» اثر آرتور دی ریپلی و «مولن روژ» ساخته جان هیوستون اشاره کرد.

مارتین اسکورسیزی بنیاد فیلم خود را در سال ۱۹۹۰ تأسیس کرد. این بنیاد تاکنون به بازسازی ۹۲۵ فیلم سینمایی کمک کرده است. پروژه جهانی سینمای بنیاد موفق به ترمیم ۴۷ مشهور از ۲۷ کشور جهان شده است.

یکی از این فیلم‌ها «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی است که نگاتیوهای آن در یک‌ مغازه دست‌دوم‌فروشی پیداشده بود. از بازیگران مشهور این فیلم، می‌توان به محمدعلی کشاورز، شهره آغداشلو، فخری خوروش و حمید طاعتی اشاره کرد.
اکران نسخه بازسازی‌شده شطرنج باد با واکنش‌های مناسبی از سوی منتقدین هنری همراه بود.

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

آلیس مونرو، نویسنده کانادایی برنده نوبل ادبی درگذشت

حمیده وطنی

پل استر، نویسنده «سه‌گانه نیویورک» درگذشت

مدیر

نمایش گنجینه ۴۰ ساله دولچه و گابانا

مدیر