شیراز، شهر شعر و ترانه و عشق

شیراز

مگر امکان دارد عاشق ایران‌گردی باشید و «شیراز شیرین و دلپذیر» را ندیده باشید؟

مگر ممکن است یک‌بار «اردیبهشت شیراز» را دیده باشید و هوای قدم زدن در خیابان حافظیه، خیابان ارم و هرکجا که عطر بهارنارنج رهگذران را مست می‌کند، از یادتان رفته باشد؟ مگر می‌شود شیراز رفته باشید و خاطره گشت‌وگذار هنگام غروب کنار دیوارهای دروازه قرآن و نشستن در باغ آرامگاه سعدی و حافظ و نگاه کردن از لای پنجره‌های رنگی به محوطه زیبای ارگ کریم‌خان بخشی از رؤیای شما نباشد؟

شیراز، شیراز عشق‌های بی‌هوا، نسیم خنک عصر، خیابان‌گردی که می‌خواهید هرگز تمام نشود و مردمان مهربان آن، بخش زیبا و فراموش‌نشدنی خاطره هر ایرانی است که به این شهر سفری کرده باشد.

برای هر مسافری که به شیراز می‌رسد، گشت‌وگذار با رفتن به بلوار کریم‌خان زند، از قدیمی‌ترین خیابان‌های این شهر، شروع می‌شود. مسیر رسیدن به مهم‌ترین مراکز اداری، سیاسی، اقتصادی، بهداشتی و پزشکی و جاذبه‌های تاریخی گردشگری شهر شیراز هم از خیابان زند می‌گذرد. خیابانی که درختان و ساختمان‌های دو سوی آن با رهگذرانش و میل گشت عصرگاهی‌ آنان برای رسیدن به ارگ و خریدن فالوده و بستنی و چشیدن ترشی و رها شدن در عطر عرقیجات، جوری به یکدیگر پیوند خورده که گویی رؤیایی بهشتی است که در زمین محقق شده است.

شیراز
شیراز و مردمان مهربان آن، بخش زیبا و فراموش‌نشدنی خاطره هر ایرانی است که به این شهر سفری کرده باشد.

خیابان زند در جهت غرب به شرق، از میدان نمازی آغاز می‌شود و سپس به میدان امام حسین و میدان شاهد و درنهایت به میدان ولیعصر ختم می‌شود. هر قدم که از میدان نمازی به‌طرف میدان شهرداری برمی‌داریم، یک‌قدم به رنگ و فرهنگ و خاطره بازی نزدیک شده‌ایم.

خیابان کریم‌خان 

خیابان کریم‌خان یکی از مراکز فروش لباس‌های مردانه است که انواع و اقسام پوشاک آنجا به فروش می‌رسد. این خیابان از قدیم‌الایام مرکز سینمایی شهر شیراز هم بوده است و سینماهای قدیمی مثل بهمن، آریانا، ایران، پرسیا،  فلسطین و  پیام در فاصله‌ای نزدیک به هم در این خیابان قرار دارند.

خیابان زند اگر صبحش در بازار وکیل زیبا است و غروبش با ارگ کریم‌خان و ظهرش با حمام وکیل و نارنجستان قوام پیوندی ناگسستنی دارد، شبش با سینماهای کنار هم و تابلوهای رنگارنگ و مشتاقان پرده جادویی رویاساز است.

شیراز
برای هر مسافری که به شیراز می‌رسد، گشت‌وگذار با رفتن به بلوار کریم‌خان زند، از قدیمی‌ترین خیابان‌های این شهر، شروع می‌شود.

ارگ کریم‌خانی

در شرق خیابان زند و در شمال میدان شهرداری یا شاهد، ارگ کریم‌خانی قرار دارد. این ارگ را بهترین معماران آن دوره بین سال‌های ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ و به دستور کریم‌خان زند  ساختند. بنایی آجری با معماری زیبا که حیاطش پر از درختان نارنج است. حوض بزرگ وسط مجموعه ارگ کریم‌خانی، در تمام سال آب دارد و به این محوطه جلوه زیبایی بخشیده است.

این ساختمان که جلوه زیبای معماری و هنر ایرانی است، میعادگاه عاشقان شهر شیراز هم هست که می‌آیند تا کنار هم ساعتی در حیاط این بنا و برابر آب‌نما و حوض بزرگش باهم مهربانی و کلمه و شعر را زمزمه کنند.

ضلع جنوبی این ارگ، سنگفرش شده است و با فضای سبزی که دارد، همان‌طور که گفتیم تفریح شبانه در فضای آن سنت دیرینه چند نسل از مردم است.

شیراز
شیرازی‌ها، خیابان کریم‌خان زند و زیبایی‌های آن را یکی از نمادهای هویتی این شهر می‌دانند؛ همان‌طور که ایرانی‌ها شیراز را شهر شعر مسلم و زیباترین غزل‌های حافظ و سعدی می‌شناسند.

حمام وکیل

در جنوب میدان شهرداری، حمام وکیل قرار دارد که در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند و در مساحتی حدود ۱۱ هزار مترمربع و زیربنای هشت هزار و ۶۶۰ مترمربع ساخته شد و سبک معماری و آرایه‌ها و نقوش تزیینی به‌کاررفته در این حمام، نمونه‌ای تحسین‌برانگیز از معماری حکومت زندیه شناخته می‌شود.

مسجد وکیل (مسجد سلطانی)

در شرق این حمام، مسجد وکیل یا مسجد سلطانی واقع است که این مسجد نیز در عصر کریم‌خان زند ساخته‌شده است. طرح این مسجد دو ایوانی است و دو شبستان جنوبی و شرقی دارد. شبستان جنوبی این مسجد با مساحتی حدود پنج هزار مترمربع، ۴۸ ستون سنگی یکپارچه و مارپیچ دارد که از شاخصه‌های معماری ایرانی به شمار می‌رود. در شمال مسجد، طاق بلند و مهمی ساخته‌شده که به طاق مروارید معروف است.

بازار وکیل

در ضلع شرقی میدان شهرداری، مجموعه بازار وکیل یا وکیل‌الرعایا قرار دارد که یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است که بین سال‌های ۱۱۳۷ تا ۱۱۵۶ شمسی به دستور کریم‌خان زند ساخته‌شده است. این بازار حجره‌هایی با سکوهایی پهن در طرفین و ۷۴ دهانه طاق‌ بلند و متناسب دارد و چهارسوق بلندی در میان آن است که بازارهای فرعی و غربی و شرقی آن را قطع می‌کند.

در محوطه باز سنگفرش شده و زیبای جلوی این بناهای زندیه، کافه‌هایی قرار دارد که پاتوق پیر و جوان است.

بازار وکیل به بازار رنگ‌ها شهرت دارد؛ رنگ‌هایی که در گلیم و کیف و فرش و پارچه‌ها چنان گسترده است که گویی قیامتی از دست‌نیافتنی‌ترین رؤیاها است.

شیراز
مگر امکان دارد عاشق ایران‌گردی باشید و «شیراز شیرین و دلپذیر» را ندیده باشید؟

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام هم در انتهای این خیابان و جنوب میدان ولیعصر واقع است که بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ شمسی مقارن با حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار، به دستور علی‌محمد خان قوام ساخته شد و به دلیل وفور درختان نارنجش، به این نام خوانده می‌شود. این عمارت را معماران و هنرمندان شیرازی با بهره‌گیری از هنرهایی از قبیل آیینه‌کاری، منبت‌کاری، نقش‌پردازی، آجرکاری، معرق‌کاری، حجاری، گچ‌بری و مقرنس‌کاری تزیین کرده‌اند.

شیرازی‌ها، خیابان کریم‌خان زند و زیبایی‌های آن را یکی از نمادهای هویتی این شهر می‌دانند؛ همان‌طور که ایرانی‌ها شیراز را شهر شعر مسلم و زیباترین غزل‌های حافظ و سعدی می‌شناسند.

شیرازبرای هر مسافری که به شیراز می‌رسد، گشت‌وگذار با رفتن به بلوار کریم‌خان زند، از قدیمی‌ترین خیابان‌های این شهر، شروع می‌شود. شیرازی‌ها، خیابان کریم‌خان زند و زیبایی‌های آن را یکی از نمادهای هویتی این شهر می‌دانند؛ همان‌طور که ایرانی‌ها شیراز را شهر شعر مسلم و زیباترین غزل‌های حافظ و سعدی می‌شناسند.مگر امکان دارد عاشق ایران‌گردی باشید و «شیراز شیرین و دلپذیر» را ندیده باشید؟ هنگام حضور کنتارینی در ایران سفیر دیگری نیز از بولونیا به دربار شاه اوزون حسن آمد تا سلطان ایران را علیه دولت عثمانی برانگیزد.
درباره نویسنده

آیتم های مشابه

افتتاح نمایشگاه مجازی غار ۳۰ هزارساله کاسکو در فرانسه

مدیر

یزد؛ سرزمین مقدس آتشکده‌ها و بادگیرها

مدیر

باغ شاهزاده ماهان

مدیر