کتاب‌های کودکان ایرانی در فهرست «کلاغ سفید ۲۰۲۳ کتابخانه بین‌المللی مونیخ»

کلاغ سفید
چهارکتاب «آفتاب‌مهتاب چه رنگه؟» اثر پروین‌ دولت‌آبادی، «دو سیاره» اثر مسعود قره‌باغی، «تذکره بادها» نوشته رضا عبدی و «سیاوش نامه» اثر بازنویسی شده لیلا میرزایی، آثاری ایرانی‌اند که در فهرست امسال کلاغ سفید کتابخانه بین‌المللی مونیخ معرفی‌شده‌اند.

شورای کتاب کودک از معرفی چهار عنوان کتاب کودک و نوجوان از نویسندگان ایرانی در فهرست «کلاغ سفید ۲۰۲۳ کتابخانه بین‌المللی مونیخ» خبر داد.

بر مبنای این گزارش، روز پنجشنبه، ۱۲ اکتبر از فهرست «کلاغ‌ سفید ۲۰۲۳ کتابخانه مونیخ» شامل ۲۰۰ عنوان کتاب کودک و نوجوان به ۳۹ زبان و از ۵۷ کشور جهان رونمایی شد. چهارکتاب «آفتاب‌مهتاب چه رنگه؟» اثر پروین‌ دولت‌آبادی، «دو سیاره» اثر مسعود قره‌باغی، «تذکره بادها» نوشته رضا عبدی و «سیاوش نامه» اثر بازنویسی شده لیلا میرزایی، آثاری ایرانی‌اند که در فهرست امسال کتابخانه بین‌المللی مونیخ معرفی‌شده‌اند.

این آثار از میان کتاب‌هایی انتخاب‌شده‌اند که ناشران، نویسندگان و تصویرگران، منتقدان ادبیات کودک، شورای کتاب کودک، آژانس‌های ادبی و سایر نهادهای فعال در حوزه ادبیات کودکان ایران در شش ماه منتهی به بهار ۱۴۰۱ به کتابخانه مونیخ معرفی کرده‌اند.

فهرست کلاغ‌ سفید که هرسال منتشر می‌شود، معمولاً حاشیه‌نویسی مختصری از ۲۰۰ کتاب جدید و قابل‌توجه برای کودکان و نوجوانان از بیش از ۵۰ کشور و تقریباً به ۴۰ زبان ارائه می‌کند.

کارشناسان ادبیات کودکان کتابخانه بین‌المللی جوانان این کتاب‌ها را از میان تعداد زیادی نسخه‌های نقدی و اهدایی که کتابخانه در طول یک سال دریافت می‌کند، انتخاب می‌کنند.

در توضیحات کتابخانه بین‌المللی مونیخ درباره نحوه انتخاب کتاب‌ها از سوی کارشناسان آمده است: «این تیم روی عناوینی تمرکز می‌کند که ممکن است به دلیل کیفیت ادبی و تصویری یا موضوع‌هایی که به آن‌ها می‌پردازند، برای مخاطبان بین‌المللی جالب باشد.»

بر اساس این گزارش، ۲۰۰ کتاب منتخب امسال از میان ۱۰ هزار عنوان کتاب ارسالی به کتابخانه بین‌المللی مونیخ انتخاب‌شده‌اند و طبق رسم هرسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به نمایش درخواهند آمد. این نمایشگاه از ۱۸ اکتبر افتتاح می‌شود.

کتاب تصویری «آفتاب‌مهتاب چه رنگه؟» اثری منظوم از پروین دولت‌آبادی، شاعر و نویسنده مشهور کودک و نوجوان در ایران، است که چگونگی به‌ وجود آمدن شب و روز و آفتاب و مهتاب را به زبان کودکانه توضیح می‌دهد. این کتاب را سلیمه باباخان تصویرگری کرده است.

«دو سیاره»، اثر مسعود قره‌باغی، داستان دو سیاره‌ به نام‌های «کورتو و شونتو» را بازگو می‌کند که دور خورشید می‌چرخند اما یکی کم‌نورتر و دیگری پرنورتر است.

«تذکره بادها»، نوشته رضا عبدی، قصه پسری به نام هرمز در جزیره‌ای در جنوب ایران است که برای بازگشت پدرش که به دریا رفته و برنگشته است، انتظار می‌کشد.

سال ۲۰۲۲ نیز کتاب‌های «هفت‌خوان رستم»، «جادوی خواب»، «دانشنامه محیط‌زیست» و «ستاره باز» از نویسندگان ایرانی در فهرست کلاغ سفید کتابخانه بین‌المللی مونیخ معرفی‌شده بود.

کتابخانه بین‌المللی جوانان در مونیخ یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های ادبیات کودکان و نوجوان با بیشترین آثار تخصصی در این زمینه است.

کلاغ

آیتم های مشابه

به بهانه انتشار ترجمه جدیدی از «شازده کوچولو»

مدیر

واکاوی جهان ادبی غزاله علیزاده

مدیر

شب طلایی اوپنهایمر در اسکار ۲۰۲۴

حمیده وطنی