ژان لوک گدار، سینماگر پرآوازه جهان درگذشت

گدار

ژان لوک گدار، سینماگر فرانسوی-سوئیسی برجسته جهان روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر در ۹۱ سالگی در‌گذشت.

ژان لوک گدار کارگردان، هنرپیشه، فیلم‌نامه‌نویس و منتقد سینمایی و یکی از پیشگامان موج نوی سینمای فرانسه بود. «سرباز کوچک»، «نفس‌بریده»، «تحقیر»، «برای همیشه موتزارت»، «در ستایش عشق» و «فیلم سوسیالیسم»، ازجمله آثار زندگی پرکار هنری او به شمار می‌روند.

خبر مرگ ژان لوک گدار را نخست روزنامه لیبراسیون و به نقل از نزدیکان او منتشر کرد. سایر رسانه‌های فرانسوی هم ساعتی بعد این خبر را تائید کردند.

ژان لوک گدار به‌عنوان یکی از چهره‌های بی‌بدیل سینمای فرانسه در بیش از نیم‌قرن گذشته به شمار می‌رود. او شکل جدیدی از روایت به زبان سینمایی را وارد عرصه هنر هفتم کرد. او به همراه فرانسوا تروفو، مارگاریت دوراس و حتی متعاقباً انیس واردا، شاخص‌ترین چهره‌های موج نوی سینمای فرانسه به شمار می‌روند. شکل متفاوت روایت سینمایی و مخالفت عمدی با معیارهای زیبایی شناسانه سینمای تجاری وقت، از ویژگی‌های اصلی موج نو بود که برای همیشه سینمای فرانسه تحت تأثیر قرار داد.

گدار در سال‌های بعد و به‌ویژه پس از فروکش کردن جنبش‌های رهایی‌بخش اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰، از سینمای سیاسی فاصله گرفت. بااین‌حال «فیلم سوسیالیسم» که در سال ۲۰۱۰ کارگردانی شد، احتمالاً نشانگر دل‌بستگی بی‌پایان او به عدالت، آزادی و فراتر از همه رهایی انسان و بازگشت اراده به نوع بشر، به‌جای انقیاد مناسبات بازار بر زندگی آدم است.

ژان پل بلموندو و آلن دلون، ازجمله شناخته‌ترین هنرپیشه‌هایی هستند که با گدار همکاری کردند. ژان لوک گدار، پیش از کارگردانی یکی از منتقدان جدی سینما بود و در راه‌اندازی و نگارش مطلب برای کایه دو سینما یک چهره کلیدی به شمار می‌رود.

سلیس نیوز

خاتون

آیتم های مشابه

آلیس مونرو، نویسنده کانادایی برنده نوبل ادبی درگذشت

حمیده وطنی

پل استر، نویسنده «سه‌گانه نیویورک» درگذشت

مدیر

نمایش گنجینه ۴۰ ساله دولچه و گابانا

مدیر