همه ی آنچه که باید در باره آلرژی‌های بهاری بدانید!

آلرژی بهاری

پایان فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا مانند دیدن نوری در انتهای تونل است، اما هوای گرم‌تر، آلرژی‌های بهاری و علائم آزاردهنده آن را نیز به‌ همراه دارد.

به‌ نوشته نشریه پزشکی پریونشن درختان جوانه‌زده، گل‌ها و علف‌های هرز، گرده‌ها را به هوا می‌فرستند و باعث آبریزش بینی و خارش چشم برای بسیاری از ما می‌شوند. علاوه‌ بر‌این علائم کلاسیک، علائم دیگر آلرژی بهاری می‌توانند تا تابستان ادامه داشته باشند؛ اما قبل از اینکه علائم خود را درمان کنید، باید به دنبال شناخت علائم باشید. در ادامه، پزشکان شایع‌ترین و گیج‌کننده‌ترین علائم آلرژی بهاری را توضیح می‌دهند:

عطسه
خیلی از شما وقتی در بهار بیرون از خانه هستید، نمی‌توانید پنج دقیقه را بدون عطسه سپری کنید. اگر مطمئن نیستید که با آلرژی یا سرماخوردگی، آنفلوانزا یا کووید ۱۹ سروکار دارید، این را به خاطر داشته باشید: آلرژی باعث تب، بدن‌درد یا خستگی شدید ناشی از ویروس نمی‌شود.

سرفه یا گلودرد
آلرژی‌های بهاری اغلب باعث ترشحات پشت حلق می‌شوند؛ ترشحات آزاردهنده مخاط از سینوس‌ها به گلو. ترشحات مداوم می‌تواند باعث سرفه یا حتی گلودرد شود.

خارش چشم
بیشتر علائم آلرژی توسط هیستامین‌ها ایجاد می‌شود. هیستامین‌ها مواد شیمیایی هستند که توسط ماست‌سل‌ها (تنظیم‌کننده‌های اصلی سیستم ایمنی) در بدن و آن‌هم هنگام مشاهده مهاجمی مانند گرده درختان آزاد می‌شوند. هیستامین‌ها می‌توانند باعث تورم و التهاب در چشم‌ها شوند.

آلرژی بهاری
درختان جوانه‌زده، گل‌ها و علف‌های هرز، گرده‌ها را به هوا می‌فرستند و باعث آبریزش بینی و خارش چشم برای بسیاری از ما می‌شوند.

سردرد
مبتلایان به آلرژی اغلب دچار سردرد می‌شوند. به نظر می‌رسد افزایش التهاب و گرفتگی بینی به دنبال واکنش بدن نسبت به عامل آلرژی‌‌زا، برخی اعصاب صورت را تحریک می‌‌کند و مجموع این عوامل حتی به سردرد میگرنی ختم می‌شود.

پوست خشک و خارش‌دار
اگر پوست شما در طول بهار بسیار خشک و خارش‌دار می‌شود، می‌تواند به‌دلیل بثورات پوستی به نام درماتیت آتوپیک که به نام اگزما نیز شناخته می‌شود، باشد و می‌تواند زمانی ایجاد شود که یک آلرژن باعث التهاب و تحریک پوست شود.

گرفتگی و خارش گوش
هیچ‌چیز روی صورت شما (در واقع کناره‌های صورت) از آلرژی‌های بهاری در امان نیست. علاوه بر سوزش چشم و گرفتگی بینی، گوش‌ها نیز ممکن است خارش و گرفتگی داشته باشند. این عارضه می‌تواند ناشی از احتقان باشد.

واکنش‌های عجیب به میوه‌ها
عجیب به نظر می‌رسد، اما بله، خوردن میوه می‌تواند علائم آلرژی بهاری را ایجاد کند و همراه با خارش گوش یا تورم و کهیر در اطراف دهان باشد. برخی از میوه‌ها ساختار شیمیایی مشابه گرده گیاهان دارند. خبر خوب این است که می‌توانید با پختن این میوه‌ها، واکنش‌های آلرژیک را از بین ببرید. جالب است بدانید که گرده درخت غان (توس) در سیب، بادام، هویج، کرفس، گیلاس، فندق، کیوی، هلو، گلابی، آلو وجود دارد. گرده علف در کرفس، خربزه، پرتقال، هلو، گوجه‌فرنگی و گرده ابروسیا در موز، خیار، خربزه، تخمه آفتابگردان، کدو سبز وجود دارد.

روش های درمان

داروها معمولاً برای کاهش علائم آلرژی فصلی و یا کاهش پاسخ بدن به آلرژن های موجود در هوا استفاده می‌شوند. از جمله داروهای رایج برای درمان حساسیت عبارتند از:

  • آنتی‌هیستامین‌های خوراکیکه با سرکوب هیستامین، یک ماده شیمیایی تولیدشده توسط بدن که علائم آلرژی را تحریک می‌کند، کار می کنند.
  • ضد احتقان‌های بینی،محصولاتی هستند که بدون نسخه (OTC) در قالب‌های خوراکی، مایع، اسپری و قطره‌های بینی موجود هستند. آن‌ها با ایجاد انقباض عروق خونی در بینی، تسکین کوتاه مدتی را ارائه می‌دهند.
  • اسپری‌های استروئیدی بینیکه به‌صورت معمولی و تجویزی موجود هستند، با کاهش تورم و تولید مخاط در مجرای بینی عمل می‌کنند.
  • قطره‌های چشمیرا می‌توان برای درمان علائم آلرژی چشمی استفاده کرد.
آلرژی بهاری
عجیب به نظر می‌رسد، اما بله، خوردن میوه می‌تواند علائم آلرژی بهاری را ایجاد کند و همراه با خارش گوش یا تورم و کهیر در اطراف دهان باشد.

راه‌های پیشگیری

درحالی‌که راه‌های کمی برای جلوگیری از آلرژن ها در فصل بهار (در هر زمانی) وجود دارد، اقدامات احتیاطی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آن‌ها انجام دهید:

  • از میزان گرده‌افشانی در هوا مطلع شوید؛ برای این منظورپیش‌بینی وضعیت آب‌وهوای محلی یا وب‌سایت اداره ملی آلرژی را بررسی کنید تا شمارش روزانه گرده و همچنین از تجزیه انواع گرده یا کپک مطلع شوید.
  • زمانی که میزان گرده ها در هوا زیاد است، در خانه بمانید و اگر باید به بیرون از منزل بروید، این کار را به زمانی بعد در طول روز موکول کنید؛ زمانی که تعداد گرده ها در هوا معمولاً کمتر است.
  • از دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA استفاده کنید. این فیلترها برای حذف ذرات معلق در هوا طراحی‌شده‌اند. پنجره‌ها را بسته نگه‌دارید و در صورت نیاز از کولر استفاده کنید.
  • هنگام رانندگی شیشه‌های خود را ببندید. دریچه‌ها را ببندید و یا هوای داخل خودرو را به گردش درآورید.
  • مرتب جاروبرقی بکشید و گردگیری کنید. جاروبرقی‌ها اغلب بهترین کار را در مکیدن گرده و سایر مواد حساسیت‌زا مانند شوره انجام می‌دهند.
  • قبل از خواب دوش بگیرید. بدن و مو می‌توانند مقادیر شگفت‌انگیزی از گرده را هر زمان که خارج از منزل هستند جمع‌آوری کنند. همچنین، هر لباسی را که می‌پوشید در اسرع وقت بشویید. از خشک‌کردن لباس در فضای باز خودداری کنید. گرده می تواند به راحتی در الیاف لباس ته‌نشین شود و هنگامی که لباس بعداً پوشیده می‌شود، علائم آلرژی ایجاد کند.سلیس نیوز

آیتم های مشابه

چرا در هوای سرد دچار خشکی و درد مفاصل می‌شویم؟

مدیر

نگاهی به سریال «زخم کاری، بازگشت» ساخته محمدحسین مهدویان

مدیر

به بهانه درگذشت بیتا فرهی

حمیده وطنی

دیدگاهی بنویسید