همه‌ی آنچه باید درباره یوروویژن امسال بدانید

یوروویژن

آیا اوکراین برنده نهایی می‌شود؟

شصت و ششمین دوره مسابقات یوروویژن روز سه‌شنبه دهم مه در شهر تورین ایتالیا آغاز می‌شود. مسابقه یوروویژن از بزرگ‌ترین و پربیننده‌ترین رویدادهای تلویزیونی سالانه در جهان است. این مسابقه بین‌المللی موسیقی از سال ۱۹۵۶، هرسال برگزار می‌شود و کشورهای عضو اتحادیه پخش برنامه‌های اروپایی (EBU) امکان شرکت در آن را دارند. درحالی‌که هر کشوری در جهان می‌تواند به این رقابت‌ها بپیوندد و به‌عنوان‌مثال استرالیا یکی از آن‌ها است، همه کشورهای اروپایی عضو آن نیستند.

در سال‌های گذشته، صدها میلیون نفر در سراسر جهان به تماشای این مسابقه نشستند و امسال نیز با کاهش محدودیت‌ها برای مهار شیوع کرونا، نوید یک رقابت هیجان‌انگیز داده می‌شود؛ اما آیا رویدادهای جهانی می‌توانند بر رقابت امسال تأثیر بگذارند؟ چه کسانی در این مسابقه شرکت می‌کنند؟ چه اجراهایی را نباید از دست بدهید؟

امسال، شهر زیبای تورین در شمال ایتالیا میزبان مسابقه یوروویژن است. بااینکه شهرهای گوناگون برای برگزاری این مسابقه اعلام آمادگی کردند، به‌رسم همیشه، برنده مسابقه دوره پیش می‌تواند میزبانی دوره بعد را داشته باشد. در دوره قبل یوروویژن، گروه «مانسکین» از ایتالیا توانست در رقابت‌ تنگاتنگ با هنرمندانی از کشورهای گوناگون جهان، برنده شود.

یوروویژن
با تحولات اخیر اروپا، پیش‌بینی می‌شود که در این دوره از رقابت‌ها، اوکراین شانس بالایی برای پیروزی در یوروویژن امسال داشته باشد.

مراسم امسال در پالا الیمپیکو برگزار می‌شود، میدانی که برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۰۶ ساخته شد و میزبان مسابقات هاکی روی یخ بود و اخیراً، از آن به‌عنوان مکان برگزاری کنسرت‌ استفاده می‌شود. در این رقابت، ۴۰ کشور شرکت می‌کنند. بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان با عنوان «پنج بزرگ» مستقیم وارد فینال می‌شوند و بقیه کشورها در دو مرحله نیمه‌نهایی پیش از رقابت اصلی برنامه اجرا می‌کنند. نکته برنامه امسال این است که پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، با فشار سایر کشورهای عضو یوروویژن، روسیه از رقابت کنار گذاشته شد.

پس از مراسم نیمه‌نهایی که این هفته برگزار می‌شود، ۲۵ کشور در فینال بزرگ به رقابت می‌پردازند. رأی‌گیری این مراسم به دو صورت انجام می‌شود؛ اول از طریق هیئت‌داوران ملی هر کشور که در موسیقی متخصص‌اند و بین یک تا ۱۲ امتیاز به ۱۲ کشور شرکت‌کننده می‌دهند و بعد از طریق آرای عمومی است، به‌این‌ترتیب که هر کشور شرکت‌کننده می‌تواند به کشور دیگری به‌جز خودش رأی دهد. این آرا پس از ارائه امتیازهای هیئت‌داوران جمع‌آوری و به آن‌ها اضافه می‌شوند.

سلیس نیوز

با تحولات اخیر اروپا، پیش‌بینی می‌شود که در این دوره از رقابت‌ها، اوکراین شانس بالایی برای پیروزی در یوروویژن امسال داشته باشد تا حمایت جهانی از این کشور را نشان دهد. ارکستر کالوش، به نمایندگی از کشور اوکراین،‌ آهنگی به نام «استفانیا» را در تورین اجرا می‌کند، این آهنگ به مادر خواننده اصلی گروه تقدیم شده است. استفانیا یک آهنگ فولک‌ـ‌رپ است و به زبان اوکراینی اجرا می‌شود. فولک‌ـ‌رپ را می‌توان تلفیقی بین سازوآواز سنتی با سبک رپ دانست.

هفته پیش، خواننده اصلی گروه کالوش در گفت‌و‌گویی اعلام کرد که یکی از اعضای این گروه هنوز برای دفاع از اوکراین در خیابان‌های کی‌یف است. بااین‌حال، در کنار اوکراین، بریتانیا نیز شانس پیروزی بالایی دارد. نام سم رایدر، یکی از محبوب‌ترین چهره‌های رسانه اجتماعی تیک‌تاک با بیش از ۱۲ میلیون دنبال کننده، برای اولین بار پس از سال‌ها در میان شرکت‌کننده‌ها دیده می‌شود.

او آهنگی به نام اسپیس‌من را اجرا می‌کند که آن را در دوران قرنطینه نوشته است، یک آهنگ پاپ معاصر شاد. رایدر دوست‌داشتنی، سرگرم‌کننده و با‌استعداد است. او انتخاب‌شده است تا نشان دهد بریتانیا این مسابقه را جدی می‌گیرد و یکی از شانس‌های پیروزی است. درعین‌حال، اجراهای دیگری نیز هستند که نباید آن‌ها را از دست بدهید. به‌عنوان‌مثال، گروه پاپ سیتی‌ زنی از لتونی احتمالاً یکی از بامزه‌ترین آهنگ‌های امسال را اجرا خواهد کرد. آهنگ این گروه به نام «سالادت را بخور» قصیده‌ای درباره گیاه‌خواری و  موضوع بازیافت است.

اجرای گروه نروژی ساب وولفر با آهنگ «به آن گرگ یک موز بده» نیز هر آنچه در مراسم یوروویژن می‌خواهید ببینید در خود دارد. تماشای اجرای متفاوت و جذاب نمایندگان کشورهای سوئد، اسپانیا و پرتغال نیز توصیه می‌شود.

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

قسمت دوم «شیطان پرادا می‌پوشد» ساخته می‌شود

مدیر

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

آلیس مونرو، نویسنده کانادایی برنده نوبل ادبی درگذشت

حمیده وطنی