۶ روش مهم برای مراقبت از پوست در فصل پاییز

فصل پاییز

رطوبت رسانی پوست در فصل پاییز را جدی بگیرید!

چیزی که در مورد مراقبت از پوست کمتر به آن توجه می‌شود، تغییر فصل است که در تعیین نیازهای پوست ما نقش مهمی دارد؛ اما همان‌طور که کمد لباس‌هایمان را برای سازگاری با شرایط مختلف آب‌و‌هوایی تغییر می‌دهیم، برنامه روال مراقبت از پوست (که این روزها اغلب به «روتین پوست» شناخته می‌شود) نیز بهتر است با تغییر فصل به‌روز‌رسانی شود.

در روزهای پایانی تابستان که هوا خنک‌تر می‌شود و وزش باد پاییزی برگ درختان را به زمین می‌اندازد، چالش‌های خاصی برای پوست ما ایجاد می‌شود. از خشک‌تر شدن گرفته تا برخی حساسیت‌ها مثل اگزما یا روزاسه.

یکی از راه‌های داشتن پوستی سالم و درخشان در طول سال، توجه به تغییرات آب‌وهوایی و تنظیم برنامه روتین پوست با آن است.

در ادامه این مطلب، مراحل اصلاح یک برنامه روال مراقبت از پوست را با توجه به تغییر فصل از تابستان به پاییز بررسی و برای حفظ پوستی سالم و درخشان در این فصل زیبای سال، راهنمایی جامع ارائه می‌کنیم.

فصل پاییز
اولین قدم در تنظیم برنامه مراقبت از پوست مطابق با تغییرات آب‌و‌هوا تغییر شوینده است

۱. شوینده‌تان را تغییر دهید

اولین قدم در تنظیم برنامه مراقبت از پوست مطابق با تغییرات آب‌و‌هوا تغییر شوینده است. دکتر شیرین ادریس، متخصص پوست در نیویورک، به تغییر روتین پوست هنگام تغییر فصل از تابستان به پاییز اشاره می‌کند و به افرادی که پوست خشک‌تری دارند، توصیه می‌کند برای پاییز «از یک شوینده کرمی»‌ استفاده کنند.

به‌صورت کلی می‌توانید این فرمول را در نظر بگیرید که بهتر است شوینده پاییز/زمستان شما نسبت به محصولی که در تابستان استفاده می‌کردید، یک درجه غلیظ‌‌‌تر باشد. به‌عنوان‌مثال اگر در تابستان از فوم شوینده (شوینده‌هایی که به شکل کف خارج می‌شوند) استفاده می‌کردید، بهتر است در پاییز آن را به ژل تغییر دهید و اگر از ژل استفاده می‌کردید، بهتر است آن را به ژل‌- کرم یا شوینده کرمی تغییر دهید.

۲. افزایش آب‌رسانی

بادهای پاییزی می‌توانند خشکی و کم‌آبی پوست را افزایش دهند. به همین دلیل آب‌رسانی در این روزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با استفاده از یک سرم یا تونر آب‌رسان در روتین مراقبت از پوست می‌توانیم بخشی از آب موردنیاز پوست را تأمین کنیم. این محصولات می‌توانند یک‌لایه اضافی از رطوبت فراهم کنند که به پوست کمک می‌کند منعطف و آب‌دار بماند.

فصل پاییز
با استفاده از یک سرم یا تونر آب‌رسان در روتین مراقبت از پوست می‌توانیم بخشی از آب موردنیاز پوست را تأمین کنیم

۳. انتخاب کرم مرطوب‌کننده قوی‌تر

هرچقدر در طول تابستان به محصولات سبک‌تر روی آوردیم، در پاییز و به دنبال آن زمستان باید سراغ کرم‌های غنی‌تر برویم.

در این روزها باید به دنبال مرطوب کننده‌هایی باشیم که ترکیباتی مانند سرامید، اسید هیالورونیک یا «کره شی» داشته باشند تا ضمن افزایش آب‌رسانی، رطوبت پوست را حفظ کنند.

کرم‌های مرطوب‌کننده غنی‌تر می‌توانند با خشکی پوست مقابله و به تسکین پوست تحریک‌شده کمک کنند و مانع از دست دادن آب پوست شوند.

۴. لایه‌برداری را در دستور کار بگذارید

لایه‌برداری گام مهمی در حفظ سلامت پوست در تمام طول سال است. لایه‌برداری می‌تواند پوست شما را درخشان‌تر کند و ضمن افزایش جذب محصولات پوستی موضعی، اثربخشی آن‌ها را بهبود بخشد اما با تغییر فصل، بهتر است دفعات و نوع لایه‌بردارها تغییر کند.

به عقیده دکتر ادریس، بهتر است در پاییز دفعات لایه‌برداری را افزایش دهیم. به گفته او، سلول‌های مرده در پاییز و زمستان لایه‌ای روی پوست تشکیل می‌دهند که باعث می‌شوند پوست کدر و تیره به نظر برسد.

نکته‌ای که بد نیست در انتخاب لایه‌بردار برای پاییز و زمستان در نظر بگیریم، انتخاب هوشمندانه محصول لایه‌بردار است.

اگر در تابستان بیشتر از سالیسیلیک اسید برای کنترل چربی پوست استفاده می‌کردید، در پاییز بهتر است به سراغ لاکتیک اسید بروید تا با یک تیر دو نشان بزنید.

لاکتیک اسید ازجمله آلفاهیدروکسی اسیدها است که اصطلاحاً به نام  ای‌اچ‌‌ای شناخته می‌شوند و ضمن از بین بردن سلول‌های مرده پوست، خاصیت آب‌رسانی دارند و پوست را شفاف و شاداب می‌کنند.

فصل پاییز
رتینول یکی از مشتقات ویتامین آ، ماده‌ای قوی برای رفع مشکلات پوستی مختلف مانند خطوط ریز، چین‌وچروک‌های سطحی و رنگ ناهمگون پوست است

۵. رتینول را به روتین پوستتان برگردانید

رتینول یکی از مشتقات ویتامین آ، ماده‌ای قوی برای رفع مشکلات پوستی مختلف مانند خطوط ریز، چین‌وچروک‌های سطحی و رنگ ناهمگون پوست است.

ازآنجاکه هنگام استفاده از رتینول باید در مصرف ضد آفتاب وسواس بیشتری به خرج داد، بسیاری از افراد مصرف آن را در تابستان کاهش می‌دهند.

بنابراین پاییز و زمستان بهترین زمان است تا این ترکیب دوست‌داشتنی را به روتین مراقبت از پوستتان وارد کنید. با محصولات ملایم و دفعات کم شروع کنید. پس‌ازاینکه پوستتان با آن سازگار شد، می‌توانید دفعات استفاده از آن را بیشتر کنید یا محصولی با غلظت رتینول بیشتر انتخاب کنید.

فصل پاییز
نکته‌ای که بد نیست در انتخاب لایه‌بردار برای پاییز و زمستان در نظر بگیریم، انتخاب هوشمندانه محصول لایه‌بردار است

۶. ضد آفتاب را فراموش نکنید

هرچند به دلیل گرمای زیاد و آفتاب شدید در تابستان اهمیت استفاده از ضد آفتاب به‌درستی درک می‌شود، نباید فراموش کرد که خنک شدن هوا در کاهش اثر اشعه‌ی ماورا بنفش تأثیری ندارد و ضد آفتاب محصولی برای تمام فصول است.

اغلب اشعه‌ی یووی خورشید که می‌توانند باعث سرطان پوست شوند، از ابر و مه هم عبور می‌کنند. به همین دلیل مهم است که باید هرروز از یک ضد آفتاب طیف وسیع استفاده کنید؛ یعنی ضد آفتاب‌هایی که هم در مقابل اشعه‌ی یووی‌ای و هم یووی‌بی از پوست محافظت می‌کنند و حداقل اس‌پی‌اف ۳۰ دارند. به یاد داشته باشید که باید هر دو تا سه ساعت یک‌بار هم آن را تجدید کنید.

فصل پاییز

آیتم های مشابه

نگاهی به نمایش «توافق‌نامه» کار کورش سلیمانی

مدیر

آیا رنگ مشکی دوباره به دنیای مد بازمی‌گردد؟

مدیر

به بهانه زادروز «توشیرو میفونه»

ناصر سهرابی