نسخه اصلی دست‌نویس کتاب «شازده کوچولو» نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده فرانسوی، برای نخستین بار در نمایشگاه «ملاقات با شازده کوچولو» در موزه هنرهای تزیینی در پاریس به نمایش گذاشته می‌شود. این نمایشگاه از روز پنج‌شنبه ۱۷ فوریه آغاز شد و تا روز ۲۶ ژوئن ادامه دارد.

این نخستین بار است که نسخه اصلی خطی شازده کوچولو، اثر آنتوان دو سنت اگزوپری، به دید عموم گذارده می‌شود. کتاب شازده کوچولو یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌هایی است که تاکنون منتشرشده است. تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه کتاب شازده کوچولو در سراسر جهان به فروش رسیده است. کتاب شازده کوچولو به بیش از ۴۹۸ زبان و گویش در جهان ترجمه‌شده است.

در نمایشگاه «ملاقات با شازده کوچولو»، در کنار نسخه اصلی دست‌نویس کتاب شازده کوچولو، بیش از ۶۵۰ اثر مرتبط با این اثر جاودانه به نمایش گذارده شده است.

نسخه خطی شازده کوچولو که مهم‌ترین اثر به نمایش گذارده شده در نمایشگاه «ملاقات با شازده کوچولو» است، در کتابخانه و موزه مورگان در نیویورک نگهداری می‌شود. کتابخانه مورگان یک کتابخانه شخصی است که در سال ۱۹۰۶ توسط پیرپونت مورگان در نیویورک تأسیس شد. در این کتابخانه دست‌نوشته‌ها، کتب کمیاب و اسنادی که پیرپونت مورگان جمع‌آوری کرده بود، نگهداری می‌شود. این کتابخانه از سال ۱۹۲۴ به روی عموم گشوده شد و پس‌ازآن به مرکزی برای مطالعه دانشجویان رشته حقوق تبدیل شد و به شهرت رسید.

حضور نسخه اصلی دست‌نویس کتاب شازده کوچولو، برای نخستین بار در این نمایشگاه در پاریس که از سفری طولانی بر فراز اقیانوس اطلس به پایتخت فرانسه رسیده است، یک‌لحظه تاریخی برای مردمان زادگاه آنتوان دو سنت اگزوپری محسوب می‌شود.

یکی از ویژگی‌های نسخه خطی شازده کوچولو، ظرافت این نسخه است زیرا آنتون سنت اگزوپری برای نگارش متون و طراحی‌های خود از نوعی کاغذ بسیار نازک به نام «پوست پیاز» استفاده کرده است.

یکی از ویژگی‌های آنتوان دو سنت اگزوپری وارد کردن نقاشی در متن است. هرچند که به گفته‌ی متصدی نمایشگاه دیدار با شازده کوچولو، «آنتوان دو سنت اگزوپری هیچ‌گاه نویسنده ادبیات کودک یا تصویرگر نبود». وی می‌افزاید: «به لطف دست‌نوشته‌های آنتوان دو سنت اگزوپری به این نکته دست می‌یابیم که او مانند یک کارگردان در بریدن صحنه‌هایی از داستان خود یا اصلاحی از شخصیت‌ها تردیدی به خود راه نداده است.»

شازده کوچولو، یکی از محبوب‌ترین داستان‌های کلاسیک مدرن است که نخستین بار در سال ۱۹۴۳ و یک سال پیش از سقوط هواپیما و مرگ آنتوان دو سنت اگزوپری منتشرشده است.

آیتم های مشابه

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

آلیس مونرو، نویسنده کانادایی برنده نوبل ادبی درگذشت

حمیده وطنی

پل استر، نویسنده «سه‌گانه نیویورک» درگذشت

مدیر