آیا «مرد دریایی ۲» به کریسمس هالیوود رونق می‌بخشد؟

مرد دریایی 2

فیلمی با اعجازهای بصری شگفت‌انگیز

داستان‌های کمیک‌بوکی که همچنان پرطرفدارند و نسخه‌های سینمایی آن‌ها مانند «مرد دریایی ۲» آمار فروشی نجومی در پنج دهه اخیر داشته‌اند، در واپسین هفته‌ها و روزهای سال ۲۰۲۲ نیز مدنظر و در دستور کار استودیوها قرار دارند.
یکی از این نمونه‌های سینمایی، مرتبط با کاراکتر «مرد دریایی و قلمرو گمشده» و قصه‌های او است که هنرهای کارگردانی جیمز ون و جذابیت‌های بازیگری جیسن موموا از همین حالا مقدمه‌های یک توفیق اقتصادی بزرگ و تازه را برای آن فراهم آورده و به همین سبب است که باید به دنیای این فیلم حادثه‌ای و سرشار از افکت‌های ویژه شگفت‌آور ورود و آن را واکاوی کرد.

«مرد دریایی ۲» یکی از بهترین نمونه‌های داستان‌های کمیک‌بوک

«مرد دریایی و قلمرو گمشده» با بازی جیسن موموا، امبر هرد، پاتریک ویلسون، یحیی عبدالمتین و تمورا موریسون و کارگردانی جیمز وَن یکی از بهترین نمونه‌های داستان‌های کمیک‌بوک است.
جالب است بدانید از همان شروع تولید «مرد دریایی» داستان کمیک‌بوکی آشنایی که به سبب انباشت تولید فیلم‌های بلند سینمایی پیرامون قهرمانان خیالی معروف‌تر، ساخت نسخه‌هایی مشابه در مورد آن‌ها دچار تأخیر شده بود، مشخص و محرز بود که پس از ارائه «مرد دریایی» قسمت‌های بعدی آن‌هم در راه خواهد بود.
استقبال شایانی که از فیلم نخست در سال ۲۰۱۹ صورت پذیرفت، این باور و طریقه عمل را راسخ‌تر کرد و پس از تأخیری دوساله که مرتبط با کرونا بود، سرانجام قسمت دوم «مرد‌ دریایی ۲» ازهرجهت آماده نمایش شده و قرار است از ۲۹ آذر ۱۴۰۱ و به‌واقع در جشن‌های کریسمس و ژانویه ۲۰۲۳ در سطح جهان به نمایش درآید.

مرد دریایی 2
«مرد دریایی ۲» یکی از بهترین نمونه‌های داستان‌های کمیک‌بوک است.

جیسن موموا ستاره «مرد دریایی ۲»

پیش‌بینی این نکته هم اصلاً سخت نبود که جیسن موموا، هنرپیشه چشم آبی و قوی‌هیکلی که نقش مرد دریایی را بازی می‌کند، با حضور در این قالب بر شهرت خود خواهد افزود و او که پیش‌تر هم بازیگر اصلی تعدادی از فیلم‌های حادثه‌ای بود، اینک در قالب یکی از کاراکترهای پرطرفدار کمیک بوکی و تحت حمایت دی‌سی کمیکز که خالص و حاصل حق مالکیت هر اثر مکتوب و تصویری پیرامون وی است، اعتلای بسیار بیشتری در هنر سینما داشته است.

هنری که البته در ۳۵ سال اخیر با بها دادن هر چه بیشتر به کارهای کمیک استریپی و غافل ماندن از فیلم‌های پر مضمون‌تر و عمیق‌تر ادبی اگرچه به یک شکوفایی اقتصادی خیره‌کننده دست‌یافته اما ازنظر محتوایی و به لحاظ کیفی نزول شگرفی داشته است.
توضیح زیادی از سوی دی‌سی کمیکز راجع به متن داستان و اتفاقات ورژن دوم «آکوامن» و قلمرو ذکرشده در عنوان فیلم ارائه نشده اما فرقی هم نمی‌کند و همه می‌دانند با یک سری اتفاقات چشمگیر و برخوردهای بزرگ در دریا و زیر و اطراف آن طرف هستیم و با اعجازهای بصری شگفت‌انگیزی که تیم‌های جلوه‌های ویژه به این‌گونه فیلم‌ها تزریق و با آن چشم‌ها را خیره می‌کنند.

مرد دریایی 2
داستان‌های کمیک‌بوکی که همچنان پرطرفدارند و نسخه‌های سینمایی آن‌ها آمار فروشی نجومی در پنج دهه اخیر داشته‌اند.

قسمت‌ سوم هم در راه است!

به‌جز موموا، سایر بازیگران عمده فیلم نخست در بخش دوم آن نیز حاضرند و جیمز ون کارگردان هنگ‌کنگی قسمت اول هم صندلی و مسئولیت‌های قبلی‌اش را حفظ کرده است. موموا قبل از فرو رفتنش در قالب «مرد دریایی» در فیلم‌های اکشن و پرماجرای دیگر و حتی برخی کارهای پلیسی و جنایی درجه دوم هم ایفای نقش کرده و قیمتش در بورس‌های سینمایی بالاتر رفته بود.

بااین‌حال غوغایی که با حضور موموا در دوگانه «مرد دریایی ۲» حاصل آمده، از تمامی توفیق‌های قبلی او فراتر می‌رود و البته نشانگر این است که قسمت‌های سوم به بعد فیلم‌های مرتبط با این کاراکتر غول‌آسا هم در راه تولید است و این فرانچیز جدید آمده است که بماند.

وصال روحانی

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

به بهانه زادروز «توشیرو میفونه»

ناصر سهرابی

گفت‌وگو با ویم وندرس و تاکوما تاکاساکی درباره فیلم «روزهای عالی»

مدیر