گزارشی از کنسرت همایون شجریان در تالار وزارت کشور

همایون شجریان

به دیار عاشقی‌هایم…

قرار بود کنسرت همایون شجریان فقط برای ۵ شب در تالار وزارت کشور برگزار شود؛ اما استقبال مردم از اجرای همایون، برگزاری کنسرت را به ۲۰ شب رساند. کنسرت «به رنگ صدا» در ۲ سانس ۱۸:۳۰ و ۲۲ در حالی برگزار می‌شود که خیابان‌های منتهی به تالار وزارت کشور در ساعت‌های نزدیک به اجرا شلوغ می‌شود و صف‌های طولانی از مخاطبان در خیابان به چشم می‌خورد.
با توجه به جمعیت ۳ هزارنفری سالن، کنسرت با ۲۰ دقیقه تأخیر شروع می‌شود اما تمام صندلی‌ها پر است و همه در انتظار آمدن گروه سیاوش به سالن هستند.
صندلی‌ها پر و نظم تا حد زیادی برقرار می‌شود و گروه ارکستر وارد سالن می‌شود. آزاد میرزاپور عود و سه‌تار، مهیار طریحی سنتور، مهرزاد اعظمی‌کیا کمانچه، حسین رضایی‌نیا دف، طبل باس، بندیر، شیکر، همایون نصیری بندیر باس، کاخن، کوزه، اسنیر، درام، راید، هایهت، آیین مشکاتیان تنبک، کوزه، کاخن، میثم مروستی، پدرام فریوسفی، دانیال جورابچی و فرشاد شیرانی ویولن یک، نیلوفر محبی، آرمین قضاتی، علیرضا چهره‌قانی و بهار فلسفی ویولن دو، مازیار ظهیرالدینی، پیمان ابوالحسنی و پرهام میلانی ویولن آلتو، مهدی عبدی و یاسمن کوزه‌گر ویولنسل، هادی اسماعیلی کنترباس و امیر دارابی پیانو، نوازندگان گروه هستند که با تشویق حاضران روی صحنه حاضر می‌شوند.

همایون شجریان
در این کنسرت ۹۰ دقیقه‌ای ۱۳ قطعه اجرا شد.

پس از دقایقی همایون شجریان به همراه آرش گوران که چوب رهبری ارکستر را به دست دارد، روی صحنه می‌آید. تشویق ممتد حاضران آغاز می‌شود. شور و هیجان در سالن موج می‌زند و این برای کنسرتی که توانسته درفروش بلیت‌هایش یک رکوردشکنی در چند سال گذشته داشته باشد، عجیب نیست.
بلیت‌های ۳۰ سانس کنسرت همایون شجریان و حدود ۸۰ هزار بلیت در ۳ مرحله مجموعاً در ۶ ساعت به فروش رسید؛ البته گروه کنسرت تصمیم گرفت تا به شکل رایگان میزبان دانشجویان باشد و نزدیک به ۱۲۰۰ بلیت در جایگاه ویژه به‌صورت رایگان و بر اساس قرعه‌کشی به دانشجویان در این شب‌ها اختصاص داده‌شده است.
«بگذار سر به سینه من» نخستین قطعه‌ای است که با طراحی آواز همایون شجریان اجرا می‌شود. این قطعه اوایل دهه ۸۰ در آلبوم موسیقی اشتیاق با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی و خوانندگی علیرضا قربانی اجرا و منتشرشده بود. پایان اجرا با تشویق حضار همراه است و قطعه دوم به بداهه‌نوازی سازهای کوبه‌ای توسط حسین رضایی‌نیا و آیین مشکاتیان اختصاص دارد که ۵ دقیقه ادامه دارد و با تشویق بسیار مخاطبان همراه می‌شود.

همایون شجریان
قرار بود کنسرت همایون شجریان فقط برای ۵ شب در تالار وزارت کشور برگزار شود؛ اما استقبال مردم از اجرای همایون، برگزاری کنسرت را به ۲۰ شب رساند.

در این کنسرت ۹۰ دقیقه‌ای ۱۳ قطعه اجرا شد؛ قطعه‌های دیگر عبارت بودند از «زلف بر باد مده» به آهنگسازی سعید فرج‌پوری، «آسمان ابری» به آهنگسازی غلامرضا صادقی، «یک‌نفس آرزوی تو» به آهنگسازی سعید فرج‌پوری، «آواز دشتی» با شعری از هوشنگ ابتهاج، «اشک مهتاب» به آهنگسازی حسن یوسف زمانی و «هوای زمزمه‌هایت» به آهنگسازی غلامرضا صادقی.


بعد از اجرای «هوای زمزمه‌هایت» نوبت به «دلستان» می‌رسد. قطعه‌ای به آهنگسازی همایون شجریان و بعدازآن همایون با تشویق زیاد حاضران «سرو چمان» به آهنگسازی محمدرضا شجریان را می‌خواند.
«چهارمضراب» و دود عود به آهنگسازی پرویز مشکاتیان اجرا می‌شود؛ قطعه پایانی کنسرت به رنگ صدا، به قطعه «به دیار عاشقی‌هایم» با شعری از اسحاق انور و بهمن محمدزاده و آهنگسازی غلامرضا صادقی با مضمون ایران اختصاص دارد. این قطعه ۱۲ اردیبهشت امسال در کنسرت دبی اجراشده بود و شجریان با اجرای این قطعه پیامی برای هموطنان داد که دلش با سرزمین مادری است.

فهیمه پناه‌آذر، همشهری

خاتون

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

یادداشتی درباره نمایشگاه نقاشی «اسبگاه» با آثاری از کمال طباطبایی

مدیر

واکاوی جهان ادبی سهراب سپهری

مدیر

یادداشتی درباره فیلم‌های اکران نوروز ۱۴۰۳

مدیر