درباره فیلم «کرید ۳» ساخته مایکل بی‌جوردن

کرید 3

فیلمی صرفاً سرگرم‌کننده

«کرید ۳» عنوان فیلم جدیدی است که باید آن را یک درام ورزشی نامید و دنباله‌ای بر «کرید» یک و دو به‌حساب می‌آید که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ اکران شدند.

«کرید ۳» همانند دو نسخه قبلی با استقبال خوبی روبه‌رو شده و فروش آن از مرز ۳۳۰ میلیون دلار هم فراتر رفته است. این فیلم برگرفته از سری فیلم‌های مشهور و البته موفق «راکی» است، به‌گونه‌ای نهمین نسخه از فرانچیز راکی هم به شمار می‌آید که از ۱۹۷۶ شروع شد و چهار دهه بعدازآن را هم پوشش داد تا به فرانچیز کرید پیوند خورد.

درعین‌حال «کرید ۳» اولین فیلم از مجموعه دیرپای راکی به شمار می‌آید که «سیلوستر استالونه» به‌عنوان ایفاگر نقش پرطرفدار راکی بالبوا جایی در بین بازیگران آن ندارد؛ اگرچه او به‌عنوان یکی از تهیه‌کنندگان اصلی فیلم، نامش در کنار «رایان کوگلر» که بانی اصلی سری فیلم‌های کرید بوده، آمده است.

وفادار به قسمت‌های قبلی

شمار دیگری از بازیگران دو نسخه قبلی «کرید»، در قسمت سوم هم حاضرند و «تسا تامپسون»، «جاناتان میجورز» و «وود هریس» از آن قبیل‌اند ولی مهم‌ترین آن‌ها را باید «مایکل بی‌جوردن» دانست.

او از زمان شروع تولید فیلم‌های «کرید» ایفاگر نقش اصلی «آدونیس کرید» بوده که فیلم به دانی مشهور است. سهم قابل‌توجه «بی‌جوردن» در تهیه فرانچیز کرید به حدی رسیده که او علاوه بر ایفای مجدد نقش اصلی در نسخه سوم و حضور در بین تهیه‌کنندگان فیلم، کارگردانی را هم بر عهده داشته، وظیفه‌ای که در دو قسمت قبل «رایان کوگلر» آن را عهده‌دار بوده است.

کوگلر در تدوین فیلم‌نامه نسخه جدید کرید هم دست داشته و مجموعه این عناصر سبب شد این نسخه به اصولی که توفیق‌های این فرانچیز را سبب شده بود، وفادار بماند و راه پیشینیان خود را برود تا از این طریق هم برای بینندگان آشنا بماند و هم فروش موفق باشد.
تفاوت عمده‌ای که در شخصیت مرکزی یعنی «دانی کرید»، در فیلم سوم به وجود آمده این است که او این بار همان بوکسور جوان و بلندپرواز و موفق دو فیلم نخست و یک شاگرد صرف و مستعد نیست، بلکه مردی در میان‌سالی است که به جایگاه استادی رسیده و به مربیگری روی آورده و مانند بالبوا زندگی امروز و آینده‌اش را در این حرفه و پرورش نیروهای جوان جست‌و‌جو می‌کند.

کرید 3
قسمت سوم کرید داستان ساده و غیر پیچیده، یک کوشش راستین برای جبران گذشته‌ای تلخ و اوج‌گیری مجدد در رینگ است

البته در سکانس اول «کرید ۳» می‌بینیم که چگونه طی حضور دانی کرید و رفیق بوکسور وی به نام «دیمین دیم اندرسون» در یک رستوران، دعوای فیزیکی شدیدی بین اندرسون و یکی از مشتریان رستوران شکل می‌گیرد، مشتری مضروب می‌شود و پلیس به‌اشتباه به‌جای اندرسون، دانی‌ کرید را بازداشت می‌کند.

دانی کرید به همین جرم محاکمه و برای مدتی طولانی زندانی می‌شود و فیلم در سکانس بعدی خود با نشان دادن زمان فعلی، دانی را در شرایطی روبه‌روی بینندگان می‌گذارد که در عین مربیگری به امورات همسر و دخترش (آمارا) هم رسیدگی می‌کند و دغدغه آن‌ها و به‌ویژه آمارا را دارد که ناشنواست اما مثل پدرش به مشت‌زنی حرفه‌ای روی آورده است.

دراین‌بین دانی کرید می‌کوشد دخترش را به بهترین شکل بار بیاورد تا مثل راکی بالبوا در عرصه بوکس پیروز باشد. وقتی دیمی‌ین اندرسون از زندان آزاد می‌شود، با دانی کرید تماس می‌گیرد و با اصرار او، کرید می‌پذیرد که مربیگری وی را بر عهده گیرد اما تضادی که بین اندرسون و سایر شاگردان ممتاز و عنوان دار کرید وجود دارد و روحیات متفاوت آن‌ها و هم‌زمانی این قضایا با دشواری‌های مدیریت زندگی آمارا، داستان و اتفاقات قسمت سوم «کرید» را می‌سازد و آن را به‌سوی یک مقصد نهایی تازه که مانند فرجام دو قسمت قبلی فیلم دراماتیک است، رهنمون می‌کند.

کرید 3
«کرید ۳» همانند دو نسخه قبلی با استقبال خوبی روبه‌رو شده و فروش آن از مرز ۳۳۰ میلیون دلار هم فراتر رفته است

داستان ساده یک کوشش بزرگ

نه‌تنها مردم و به‌ویژه دوستداران پرشمار فیلم‌های دراماتیک مرتبط با ورزش بوکس از «کرید ۳» استقبال کرده‌اند بلکه منتقدان فیلم و سینما هم اگرچه آن را تحسین آن‌چنانی نکرده‌اند اما ناکام و در ارزش‌گذاری‌های حرفه‌ای فاقد هرگونه مشخصه مثبتی ندانسته‌اند.

نمایش استعدادهای مایکل بی‌جوردن

راس بونیم، منتقد کولیدر فیلم را متوسط ارزش‌گذاری کرده و نوشت: «کرید ۳» به گذشته ادای احترام می‌کند و درعین‌حال نگاهش به سمت آینده است و این فرصت را در اختیار بازیگر و کارگردان مایکل بی‌جوردن قرار می‌دهد تا استعدادهای بی‌حد خودش را در مرکز توجه قرار بدهد.»

اثری برجسته و جذاب

بنجامین لی، منتقد گاردین «کرید ۳» را فیلمی جذاب توصیف کرده و نوشت: «سومین فیلم مجموعه «کرید» که نسخه‌ای فرعی از فرنچایز راکی محسوب می‌شوند، توانسته اثری برجسته و جذاب دیگری باشد که با نقش‎‌آفرینی درخشان و خیره‌کننده جاناتان میجرز همراه شده است.»

کرید 3
سومین فیلم مجموعه «کرید» که نسخه‌ای فرعی از فرنچایز راکی محسوب می‌شوند، توانسته اثری برجسته و جذاب دیگری باشد

ناامیدکننده

تیم گریرسون، منتقد اسکرین دیلی نظر مثبتی به فیلم ندارد و نوشت: «مایکل بی‌جوردن به‌عنوان کارگردان فیلم «کرید ۳» توانسته اثر سرگرم‌کننده جلا داده‌شده و سریعی را به ارمغان بیاورد اما این اثر اغلب موارد سعی دارد خودش را اثری متفاوت جلوه بدهد و همین واقعاً ناامیدکننده است.»

فیلمی پرهیجان

لوویا گیارکی یکی از نویسندگان نشریه قدیمی «هالیوود ریپورتر» ضمن تأیید نقاط قوت فیلم آورده است: «کرید ۳ درباره بوکسوری است که اگرچه میان‌سال است اما ارزش‌های فنی و اولویت‌های اجتماعی‌اش را حفظ کرده است و البته سازندگان فیلم هم توانسته‌اند در ترسیم و ارائه صحنه‌های مبارزه و مسابقات بوکسی که در فیلم می‌بینیم، موفق عمل کنند و هیجان زیادی را بیافرینند.»

کرید 3
مایکل بی. جردن بازیگر نقش اصلی فیلم خود کارگردانی این اثر را هم بر عهده دارد

نقطه‌جوش

روزنامه شیکاگو سان تایمز هم به قلم نقدنویس خود «ریچارد روپر» متذکر شده است: «آنچه به کرید ۳ قوت می‌بخشد، پس‌زمینه تلخی است که دو کاراکتر اصلی فیلم را در برگرفته و آن‌ها در شرایطی دوباره کنار یکدیگر قرار می‌گیرند که هنوز تنش و کینه بین‌شان برقرار است، ‌آن‌هم به سبب اتفاقی که سال‌ها پیش‌ بین آن‌ها رخ‌داده و بابتش یکی از آن‌ها بشدت متضرر شده است. به دلیل همین پیشینه، مراوده مجدد آن‌ها پس از ۲۰ سال دوری به یک نقطه‌جوش می‌رسد و عنصر خشم هرگز از متن داستان حذف نمی‌شود.»

فیلمی دیدنی

سایت سینمایی «پست ترک» هم بر اساس آرای ۹۰ منتقد فیلم و سینما، دیدن این فیلم را به مردم توصیه کرده و نوشته است: «قسمت سوم کرید داستان ساده و غیر پیچیده، یک کوشش راستین برای جبران گذشته‌ای تلخ و اوج‌گیری مجدد در رینگ است؛ کوششی که چون سریع به نتیجه نمی‌رسد، با انواع رویدادهای دراماتیک همراه و در همین راستا دیدنی‌تر می‌شود.»

کرید 3

آیتم های مشابه

قسمت دوم «شیطان پرادا می‌پوشد» ساخته می‌شود

مدیر

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

به بهانه زادروز «توشیرو میفونه»

ناصر سهرابی