بازگشت دوباره کیف حصیری به عرصه مد

کیف حصیری

هرمس یکی از نامدارترین کیف‌های دنیا را در رقابت با یک کیف حصیری ساده ساخت

کیف‌های حصیری هم مسیر مد را تغییر دادند و هم دلیل ساخت یکی از گران‌ترین کیف‌های تاریخ مد شدند و البته همچنان هرسال حضوری سرخوشانه در مد تابستانه دارند.

کیف حصیری در نیمه قرن بیستم نمادی از یک سفر گران به نواحی استوایی بود و کم‌کم به نشانه‌ای از مد سبک و تابستانی تبدیل شد. آدری هپبورن که در کودکی در هلند و بلژیک زندگی می‌کرد، اغلب یک سبد حصیری همراهش داشت.

هنر بافتن کیسه و کیف از الیاف طبیعی مانند نی و بامبو قدمتی چند هزارساله دارد و تکنیک‌های سبدبافی حداقل به مصر باستان بازمی‌گردد. هزاران سال بشر برای حمل و نگه‌داری اشیا از آن استفاده می‌کرد اما در دهه ۱۹۵۰ بود که راه آن به دنیای مدرن مد باز شد.

هیچ چیزی بیشتر از دست گرفتن یک کیف حصیری نماد از راه رسیدن تابستان نیست. داستان اوج گرفتن کیف حصیری مدیون افسانه گران‌ترین کیف جهان «کیف هرمس برکین» هم هست.

کیف حصیری
جین برکین ستاره مشهور سینما

جین برکین ستاره مشهور سینما، آن‌قدر به این کیف‌های حصیری علاقه داشت و یکی از آن‌ها را همه‌جا با خودش می‌برد که گفته می‌شود شریک زندگی‌اش ژاک دواوین که از دیدن این کیف خسته شده بود با ماشین از روی آن رد شد.

در سال ۱۹۸۳، ژان لویی دوما، مدیر اجرایی هرمس، در پروازی از پاریس به لندن در کنار برکین نشست که مانند اغلب اوقات سبد حصیری محبوب خود را همراه داشت و به دوما گفت پیدا کردن یکی کیف چرمی خوب سخت است و طرحی از کیف رؤیایی‌اش را به او داد. یک سال بعد هرمس یک کیف چرمی مشکی درست کرد که تبدیل به یکی از گران‌ترین کیف‌های جهان شد.

هرمس اگرچه یکی از نامدارترین کیف‌های دنیا را در رقابت با یک کیف حصیری ساده ساخت اما حتی ستاره‌ای چون برکین هم حاضر نشد نماد کیفی باشد که برای ساختش باید سه کروکودیل در شرایط «بی‌رحمانه» سلاخی شوند و در سال ۲۰۱۵ خواست تا نامش از این کیف برداشته شود.

هرمس توانست نظر بازیگر مشهور را تغییر دهد اما توجه خریداران نسل جدید به معیارهای محیط‌زیست و دوستدار حیوانات و بازیافت، کیف‌های حصیری را به یک گزینه برتر در مد پایدار تبدیل کرد.

کیف حصیری
کیف‌های حصیری هم مسیر مد را تغییر دادند و هم دلیل ساخت یکی از گران‌ترین کیف‌های تاریخ مد شدند

ممکن است انتخاب کیف حصیری مناسب برای کسانی که به کیف‌های کلاسیک عادت دارند دشوار باشد.

نکته اصلی که برای انتخاب این نوع کیف‌ها باید به آن توجه کنید تطبیق‌پذیری آن با محیط شهری است.

این کیف‌ها در ساحل به‌راحتی با محیط، رنگ و حال و هوای شاد و رنگارنگ لب دریا هماهنگ می‌شوند اما در فضاهای شهری نیاز به کمی تغییر دارند.

لباس‌های الیاف طبیعی همیشه انتخاب مناسبی برای کیف‌های حصیری و رافیا به شمار می‌رود. کفتان یکی از بهترین گزینه‌ها برای سبک تابستانی است که می‌توان آن را به‌آسانی با کیف و کفش حصیری هماهنگ کرد.

پیراهن یا کت‌دامن‌های لینن هم انتخاب مناسبی برای این مدل کیف‌ها محسوب می‌شوند. کیف‌های حصیری در اندازه‌های بزرگ بسیار افسونگرند اما به یاد داشته باشید اگر قرار است کیفی را بیشتر از یک ساعت در روز با خود حمل کنید باید به خصوصیات کاربری آن‌هم توجه کنید. اندازه کوچک‌تر، زیپ‌دار بودن و دسته متناسب کیف را به یک همراه دل‌نشین تبدیل می‌کند.

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

یادداشتی درباره نمایشگاه نقاشی «اسبگاه» با آثاری از کمال طباطبایی

مدیر

نمایش گنجینه ۴۰ ساله دولچه و گابانا

مدیر

واکاوی جهان ادبی سهراب سپهری

مدیر