چند راهکار ساده برای یک زندگی سالم و پر نشاط

زندگی سالم

چطور زندگی سالم داشته باشیم؟

آیا می‌توان راهی برای زندگی سالم، طولانی‌ و شادمان‌تر پیدا کرد؟ این پرسشی است که اغلب ذهن ما را به خود مشغول می‌سازد. اینجاست که علم به یاری ما می‌آید: از توصیف این‌که چه چیز باید بخوریم تا تعیین این‌که چقدر به تحرک نیاز داریم و حتی یادآوری اینکه وقت گذراندن با دوستان به چه میزان اهمیت دارد.

از گروهی از متخصصان پرسیدیم چه عواملی بیشترین تأثیر را بر سلامت، شادی و طول عمر ما دارند. این عوامل به سه بخش تقسیم می‌شوند:

ارتباطات اجتماعی و زندگی سالم

داشتن دوست به‌اندازه ترک سیگار بر سلامت انسان تأثیرگذار است. این حرف‌های ژولین هلت لونتستاد است، روانشناسی که اعتقاد دارد اجتماعی بودن تأثیرات مثبت بسزایی بر سلامت انسان دارد.

او دو راهکار مختلف برای معاشرت کردن پیشنهاد می‌دهد:

۱. تقویت ارتباط با اطرافیان از قبیل خانواده، دوستان و همسایه‌ها

ساختن روابط و مراقبت از آن‌ها مستلزم صرف زمان و انرژی است، به همین دلیل تلاش برای بهبود روابط فعلی اهمیت دارد. همان‌قدر که فعالیت فیزیکی در سلامت ما نقش دارد، فعالیت اجتماعی هم روی سلامت ما تأثیرگذار است.

۲. اگر روابطی که می‌خواهید را ندارید دست‌به‌کار شوید

اگر حلقه‌های ارتباطی‌تان کمرنگ شده، برای ایجاد ارتباطات جدید باید تلاش مضاعف کنید. مهم نیست دلیل آن اسباب‌کشی از منزل قبلی یا مرگ تدریجی اطرافیانمان باشد. هرچند ایجاد حلقه‌های جدید چندان هم ساده نیست.

برای این کار لازم است از خلوتتان خارج شوید تا افراد شبیه به خودتان را پیدا کنید. قطعاً با همه نخواهید جوشید و برای یافتن گروهی که به آن احساس تعلق کنید باید کمی آزمون‌وخطا کنید؛ بنابراین اگر یک‌شبه به یک دوستی پایدار نرسیدید دلسرد نشوید. به یاد داشته باشید ایجاد روابط عمیق زمان‌برند. داشتن صبر و حوصله و انتظار تغییر یک‌شبه نداشتن در این مرحله راهگشاست.

زندگی سالم
ساختن روابط و مراقبت از آن‌ها مستلزم صرف زمان و انرژی است، به همین دلیل تلاش برای بهبود روابط فعلی اهمیت دارد.

زندگی سالم، چیزی‌هایی که می‌خوریم!

زمانی که صحبت از تغذیه سالم می‌شود، راهکارهای زیادی به ذهن خطور می‌کند. در اینجا چند راهکار ساده از دو متخصص را ذکر می‌کنیم: پروفسور لیندا پتریج (نسل شناس کالج دانشگاهی لندن که درباره فرآیند پیری و تأثیر آن روی بدن تخصص دارد) و پروفسور کِی تی خائو (از دانشگاه کمبریج که تحقیق مفصلی را درباره تأثیر تغذیه بر سلامت سالمندان اروپایی انجام داده است).

  1. کنترل وعده‌ها

خانم پتریج می‌گوید: «خیلی غذا نخورید تا همیشه در وزنی معقول باقی بمانید؛ و برای متعادل ماندن ورزش را هم چاشنی رژیم‌تان کنید.»

  1. زیاد پروتئین نخورید

لیندا پیشنهاد می‌کند میزان پروتئین در وعده‌هایتان را محدود کنید، مگر اینکه از ضعف عضلانی رنج می‌برید.

  1. مصرف نمک و شکر را به حداقل برسانید

پرفسور کی تی می‌گوید: «این مواد بیشتر در غذاهای فرآوری شده یافت می‌شوید. رژیم‌های غذایی پر از شکر از عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سوخت و سازی (متابولیک) است.»

  1. میوه وگیاه بیشتر بخورید

کی تی اضافه می‌کند: «در صورت امکان پنج وعده میوه و سبزی در طول روز بخورید. ضمناً در یک رژیم سالم حبوبات و مغزهای متنوع هم جادارند.»

زندگی سالم
خیلی غذا نخورید تا همیشه در وزنی معقول باقی بمانید؛ و برای متعادل ماندن ورزش را هم چاشنی رژیم‌تان کنید.

تحرک داشته باشید

پروفسور جنت لرد رئیس انجمن التهاب و پیری در دانشگاه بیرمنگام است. در اینجا سه پیشنهاد او را برای داشتن زندگی بهتر و سلامت جسمی خواهیم دید (احتمالاً آخرین پیشنهاد شما را غافلگیر خواهد کرد!)

  1. تمرین مرتب هوازی

منظور هر کاری است که ضربانتان را بالا می‌برد و شما را به نفس‌نفس می‌اندازد. به گفته جنت «منظور از تمرین هوازی تمرینی است که کمی عرقتان را درمی‌آورد و قلبتان را سریع‌تر از معمول به تپش وا‌می‌دارد.»

اما چقدر تمرین کافی است؟ «۱۵۰ دقیقه در هفته در ست‌های ۱۰ دقیقه‌ای». مثلاً می‌توانید زمانی که برای خرید بیرون می‌روید یا سگتان را برای گردش بیرون برده‌اید این تمرینات را انجام دهید.

  1. با سرعت مناسب تمرین کنید

«با سرعت مناسب تمرین کنید». این موضوع اهمیت زیادی دارد. تمرین با فشار مناسب نقش به سزایی در سلامت قلب و مغزتان دارد.

  1. قدرت عضلانی هم مهم است

«لازم است عضلاتتان قوی بمانند.» این به این معنی است که «بتوانید با سهولت از روی صندلی بلند شوید و به‌تنهایی دستشویی بروید، یا به زبان ساده‌تر: استقلال در کهن‌سالی».

دستانتان را جمع کنید و ببینید در ۳۰ ثانیه چند بار می‌توانید از صندلی‌تان بلند شوید. اگر نمی‌توانید بیش از دو یا سه بار این کار را بکنید، هرروز این تمرین را تکرار کنید و ببینید آیا می‌توانید عضلاتتان را برای این کار تقویت کنید؟

تمرینات دیگری هم هستند. مثلاً در دو کیسه خرید تعدادی سیب‌زمینی بریزید و سعی کنید آن‌ها را به آهستگی بالا و پایین ببرید.

  1. برای مدت طولانی بی‌حرکت ننشینید

همه و خصوصاً کسانی که کارهای دفتری دارند باید مراقب باشند چه مقدار از روز را یکجا نشسته‌اند. پروفسور لرد می‌گوید: «اگر برای یک تا دو ساعت یکجا بنشینید تمام زحمت تمریناتتان را هدر داده‌اید.»

«نشستن و سیگار کشیدن بلای عصر جدید است.»

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

کدام مدل کفش پاشنه‌بلند برای زمستان مناسب است؟

مدیر

بهترین راهکارهای مقابله با خشکی پوست در زمستان

مدیر

شش توصیه برای حفظ سلامتی در زمستان

مدیر