موفقیت فصل اول «وایکینگ‌ها، والهالا»

وایکینگ‌ها

سریالی درباره توطئه‌ و دسیسه‌ها

پس از سیطره سریال‌های کره‌ای و ترکی، این بار اقبال به سریال‌های مرتبط با فرهنگ و تاریخ کشورهای اسکاندیناوی فزونی گرفته است. این اقبال، با پخش سریال «وایکینگ‌ها» آغاز شد. اگرچه ساخت این سریال دو سال بعد از شروع به ساخت فصل اول سریال «بازی تاج‌وتخت» آغاز شد، اما تا مدت‌ها زیر سایه این سریال افسانه‌ای-اسطوره‌ای و شکوه صحنه‌های جنگ آن قرار داشت. ولی مدت کوتاهی پس از پایان پخش قسمت آخر سریال «بازی تاج‌وتخت»، فصل‌های مختلف آن ترجمه و دوبله شد و در شبکه‌های مجازی نمایش خانگی فارسی هم قرار گرفت.

«وایکینگ‌ها» سریالی کانادایی-ایرلندی است که نخست از شبکه کابلی-ماهواره‌ای «تاریخ» پخش می‌شد که شبکه‌ای آمریکایی است و در تملک دو شرکت «ای‌اند‌ای» و «والت دیزنی»؛ اما اقبال مخاطبان به آن سریال سبب شد تا شبکه‌های معروف‌تری چون نتفلیکس هم به صرافت پخش آن بیفتند.

تمرکز بر تاریخ قدیم بریتانیا

پخش «وایکینگ‌ها»، به قلم و کارگردانی مایکل هرست، از مارس ۲۰۱۳ شروع شد. در کارنامه هنری مایکل هرست، پیش‌ازاین سریال بسیار بلند «تودورها» در چهارفصل و ۳۸ قسمت به چشم می‌خورد که به زندگی پرماجرای هنری هشتم پادشاه انگلستان می‌پرداخت. او پس‌ازاین سریال نوشتن فیلم‌نامه برای دو فیلم «الیزابت» و «الیزابت؛ دوران طلایی» را بر عهده گرفت؛ دو فیلمی که باز به همان دوران قرن شانزدهم بریتانیا و داستان زندگی پرفرازونشیب الیزابت اول می‌پردازد. سریال «کاملوت» که به زندگی «شاه ‌آرتور» افسانه‌ای (پادشاه اسطوره‌ای بریتانیا در قرن پنجم پس از میلاد) می‌پردازد، گام بعدی هرست بود تا او را به سمت ساخت طولانی‌ترین سریال سوق دهد؛ سریال «وایکینگ‌ها» که در سال ۲۰۱۳ به کار نوشتن و کارگردانی آن پرداخت. تولید این اثر به دلیل استقبال بسیار تا شش فصل و ۸۹ قسمت استمرار یافت تا اینکه فصل نهایی آن در سال ۲۰۲۰ به شکل انحصاری از سوی آمازون خریداری و پخش شد.

وایکینگ‌ها
«وایکینگ‌ها» سریالی کانادایی-ایرلندی است که نخست از شبکه کابلی-ماهواره‌ای «تاریخ» پخش می‌شد که شبکه‌ای آمریکایی است.

با چنین پیشینه‌ای، می‌توان حدس زد که با نویسنده و کارگردانی سروکار داریم که کارش را روی تاریخ بریتانیا متمرکز کرده است و در پرتو آن، سری هم به کشورها و مردمان همسایه بریتانیا می‌زند. به همین دلیل است که در سریال قبلی، بریتانیا و هجوم وایکینگ‌ها به آن ناحیه و جنگ و جدال با پادشاهان آنجا، فصلی جدانشدنی از ساختار فیلم‌نامه را شکل داده است.

یک‌صد سال پس از مقطع تاریخ وایکینگ‌ها

اکنون همان کارگردان، نویسندگی و کارگردانی سریالی را برعهده‌گرفته‌ است که به بخشی دیگر از داستان وایکینگ‌ها در مقطعی دیگر از تاریخ افسانه‌ای- اسطوره‌ای آنان مرتبط است؛ سریالی به نام «وایکینگ‌ها، والهالا» که مقطع زمانی صدسال پس از سریال «وایکینگ‌‌ها» را موردتوجه قرار داده است. این سریال از همان ابتدا از سوی شبکه نتفلکس خریداری و پخش شد.

به  قهرمانان آن داستان قبلی، مانند رگنار لاتبروک (با بازی تراویس فیمل)، لاگرتا (با بازی کاترین وینیک) و …، در این سریال نیز اشاره‌شده است و آنان همچنان جزو اسطوره‌های مردمان این سریال به شمار می‌روند.

برخلاف سریال قبلی که با شکست وایکینگ‌ها همراه است، در این سریال وایکینگ‌ها به انگلیس حمله می‌کنند و با تمهید یک حیله و نقشه جنگی، پل روی رودخانه تیمز را تخریب می‌کنند و اسباب تصرف شهر و درنهایت کشتن فرزند تازه به تخت نشسته شاه را فراهم می‌سازند.

وایکینگ‌ها
سریال جدید ازنظر چفت‌وبست داستانی روان‌تر است و مانند سریال قبلی، مخاطب را دچار گیجی‌ نمی‌کند.

سریال جدید ازنظر چفت‌وبست داستانی روان‌تر است و مانند سریال قبلی، مخاطب را دچار گیجی‌ نمی‌کند. شاید فیلم‌نامه‌نویس توانسته است با کسب تجربه از برخی لغزش‌ها در شخصیت‌پردازی آن سریال، چنان مواردی را در این مجموعه تکرار نکند.

«والهالا» که پایان دوره وایکینگ‌ها را پوشش می‌دهد، شخصیت‌های برجسته‌ای، ازجمله «لیف اریکسون»، «کانوت بزرگ» و «هارولد نروژی» را به نمایش می‌گذارد، اما نقطه‌ ثقل سریال روی برادر «لیف اریکسون» (با بازی سم کورلت) و خواهرش «فریدیس اریکسدوتر» (با بازی فریدا گستاوسون) متمرکز است که هر یک از آنان به‌نوبه خود جنگاوری منحصربه‌فرد هستند و احتمالاً در فصل دوم ماجراهای شگفت‌تری خواهند آفرید.

سلیس نیوز

نکته مهم و مضمونی سریال، درآمیختن ایدئولوژی با ساختار قدرت و خشونت و خشمی است که علیه مخالفان سرریز می‌کند. اصولاً علت هجوم وایکینگ‌ها به انگلیس نیز همین سهم‌خواهی‌های بیش‌ازاندازه آن‌ها از قدرت سیاسی بود که در همان بخش نخست سریال، به کشته شدن گروهی از وایکینگ‌ها و قتل‌عام آن‌ها می‌انجامد. این خشم، وایکینگ‌ها را تحریک می‌کند تا اختلافات خود را کنار بگذارند و علیه دشمن مشترک متحد شوند؛ دشمنی که کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، موضوع نزاع قدرت‌های مختلف را در ساختار آن طراحی کرده و جا داده‌اند.

در طول هشت قسمت شاهد صحنه‌های خشونت‌آمیز بسیاری هستیم و مانند تمامی سریال‌های تاریخی، صحنه‌های خشونت و سبعیت در آدمکشی به‌افراط دیده می‌شود. همچنین صحنه‌های عاطفی هم کم در سریال نیست و شگفتی‌های بسیار. این‌که ملکه انگلیس در میانه‌های کار درمی‌یابد که نه‌تنها باید با سردار وایکینگ از در صلح در‌آید، بلکه برای حفظ جان دو فرزندش به ازدواج با او هم تن دهد تا بتواند قدرت خود را در دربار تا حدودی حفظ کند، از معماهای سریال است که احتمالاً در سری دوم از آن‌ها رمزگشایی خواهد شد.

همانند برخی ازاین‌گونه سریال‌ها، فیلم‌نامه‌نویس توطئه‌ها و دسیسه‌های موجود در میان سران دو سوی قدرت را به‌خوبی طراحی می‌کند و به مخاطب نشان می‌دهد؛ دسیسه‌هایی که گاه به حذف خشونت‌آمیز یکی، یا اتحاد با دیگری می‌انجامد.

فیلم‌برداری و تدوین صحنه‌های جنگ و کشتار بسیار ماهرانه انجام‌شده است، اما طراحی صحنه و دکورها، به‌خصوص دکورهای دریایی، چندان حرفه‌ای ساخته‌ نشده‌اند و مخاطب اندکی دقیق، می‌تواند تروکاژهای مصنوعی را تشخیص دهد.

وایکینگ‌ها
در طول هشت قسمت شاهد صحنه‌های خشونت‌آمیز بسیاری هستیم و مانند تمامی سریال‌های تاریخی، صحنه‌های خشونت و سبعیت در آدمکشی به‌افراط دیده می‌شود.

 سریال وایکینگ‌ها، والهالا

سال‌ها گذشته و اکنون باقدرت گرفتن انگلستان، به نظر می‌رسد که دوران وایکینگ‌ها رو به پایان است. پس از مرگ پادشاه ادوارد، سه لرد برای گرفتن تاج‌وتخت تلاش می‌کنند و…

سریال «وایکینگ‌ها، والهالا» محصول ۲۰۲۲ شبکه نتفلیکس است و حوادث آن ۱۰۰ سال پس از داستان سریال «وایکینگ‌ها» محصول سال ۲۰۱۳ و حول محور ماجراجویی‌های لیف اریکسون، فریدیس، هارالد هاردرادا و پادشاه نورمن، ویلیام فاتح، رخ می‌دهد.

سم کورلت، فریدا گوستاوسون، لئو سوتر، بردلی فریگارد و … بازیگران این سریال هستند.

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

آیا نوشتن با دست برای تفکر و یادگیری بهتر از تایپ کردن است؟

مدیر

نگاهی به سریال «گناه فرشته» ساخته حامد عنقا

مدیر

نگاهی به سریال «زخم کاری، بازگشت» ساخته محمدحسین مهدویان

مدیر