معرفی برگزیدگان هفتادوپنجمین جشنواره بفتا ۲۰۲۲

جشنواره بفتا 2022

شب طلایی «تل‌ماسه» و «قدرت سگ»

در هفتادوپنجمین جشنواره بفتا، «قدرت سگ» جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برنده شد.

جوایز سالانه آکادمی فیلم بریتانیا، «بَفتا»، تازه‌ترین برندگانش را معرفی کرد و فیلم سینمایی «قدرت سگ» ساخته جین کمپیون دو جایزه اصلی بهترین فیلم و کارگردانی را به خود اختصاص داد و فیلم علمی-تخیلی «تل‌ماسه» ساخته دنیس ویلنوو که با هشت مورد، بیشترین تعداد نامزدی در این جشنواره را اختیار داشت، درنهایت پنج جایزه شامل بهترین تدوین، فیلم‌برداری، صدا، جلوه‌های ویژه و طراحی تولید را به دست آورد.

بفتا که امسال هفتادوپنجمین دوره آن برگزار می‌شود، پس‌ازآنکه سال ۲۰۲۱ به دلیل همه‌گیری فقط با حضور مجریان و برندگان برگزار شد، امسال جوایز را به‌صورت حضوری در سالن رویال آلبرت هال لندن اهدا کرد.

فیلم ژاپنی «ماشین مرا بران»، ساخته ریوسوکی هاماگوچی، هم توانست جایزه بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی‌زبان) را کسب کند. «بلفاست»، اثر کنت برانا، به‌عنوان بهترین فیلم بریتانیایی شناخته شد و «هرچه قوی‌تر، سخت‌تر زمین می‌خوری»، ساخته جیمز ساموئل، جایزه بهترین فیلم اول یک کارگردان، نویسنده یا تهیه‌کننده را به خود اختصاص داد.

در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، ویل اسمیت برای بازی در فیلم «شاه ریچارد» جایزه گرفت و جایزه نقش مکمل مرد هم به تروی کوتسور برای فیلم سینمایی «کودا» اعطا شد. به‌این‌ترتیب، کوتسور اولین بازیگر ناشنوا شد که جایزه بفتا را به دست می‌آورد. او پس از مارلی متلین، همبازی‌ خود در فیلم کودا که ۳۵ سال پیش جایزه اسکار را برنده شد، دومین بازیگر ناشنوای تاریخ است که نامزد جایزه اسکار شده است.

جشنواره بفتا 2022
در هفتادوپنجمین جشنواره بفتا، «قدرت سگ» جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برنده شد.

در شاخه‌های بهترین بازیگر نقش اصلی و مکمل زن هم به ترتیب جوانا اسکانلان برای «پس از عشق» و آرینا دبوس برای «داستان وست‌ساید» برگزیده شدند

در رشته‌های بهترین فیلم‌نامه اصلی و اقتباسی، فیلم‌های «پیتزا لیکوریس» و «کودا» انتخاب شدند و جایزه بهترین انیمیشن و مستند نیز به ترتیب به «اِنکانتو» و «تابستان سول» رسید.

یکی از نکات قابل‌توجه در بفتا ۲۰۲۲ این بود که سایه درگیری روسیه و اوکراین بر این مراسم سایه افکنده بود و برندگان بفتا ۲۰۲۲ در سخنرانی‌هایشان کمتر به همه‌گیری کووید-۱۹ اشاره کردند و برخی از آن‌ها درباره حمله مسکو و درعین‌حال سیاست مهاجرتی بریتانیا در قبال پناهجویان صحبت کردند.

کریشندو ماجومدار، رئیس بفتا، مراسم را با قرائت بیانیه‌ای آغاز کرد که در آن، با کسانی که از تهاجم به اوکراین آسیب‌دیده‌اند، اعلام همبستگی کرد. او با تشکر از خبرنگاران و فیلم‌سازانی که با حضور شجاعانه در اوکراین، بحران انسانی در آن منطقه را به تصویر می‌کشند،‌ گفت: «ما در آکادمی فیلم بفتا برای بازگشت به صلح امیدواریم. قلب و روح ما در کنار مردم اوکراین و سایر کسانی است که تحت تأثیر درگیری‌های دیگر در سراسر جهان قرارگرفته‌اند.»

اندی سرکیس، ستاره فیلم ارباب حلقه‌ها، هنگام اعطای جایزه‌ از وزیر کشور انگلستان انتقاد کرد که چرا با برخی از پناهندگان به‌گونه‌ای متفاوت از دیگر پناهجویان رفتار می‌شود.

یوناس پوهر راسموسن، کارگردان انیمیشن بلند «فرار» که داستان زندگی یک پناهنده افغان است، نیز گفت: «حضور در یک جشنواره درحالی‌که جهان در آتش می‌سوزد، بسیار سوررئال است.» او تأکید کرد: «تصاویر میلیون‌ها نفری که از خانه‌های خود در اوکراین رانده‌شده‌اند، این واقعیت را نشان می‌دهد که چنین داستان‌هایی باید روایت شوند.»

تاکنون از سینمای ایران تنها فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» در سال ۲۰۱۲ و «فروشنده» در سال ۲۰۱۷ هر دو به کارگردانی اصغر فرهادی، توانسته‌‌اند برای بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان نامزد جایزه بفتا شوند. فیلم کوتاه «دو با دو» نیز در سال ۲۰۱۲ نامزد بهترین فیلم کوتاه شصت‌وپنجمین دوره جوایز بفتا شد.

جشنواره بفتا 2022

 

 

آیتم های مشابه

قسمت دوم «شیطان پرادا می‌پوشد» ساخته می‌شود

مدیر

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

آلیس مونرو، نویسنده کانادایی برنده نوبل ادبی درگذشت

حمیده وطنی