شیک‌پوشی با لباس‌های قدیمی!

شیک‌پوشی

شیک‌پوشی با استفاده از رنگ‌های همیشگی و ماندنی 

رنگ‌های خنثی سیاه، سفید، شیری، کرم و خاکستری‌اند یعنی رنگ‌هایی همیشگی و ماندنی که می‌توان از آن‌ها برای شیک‌پوشی و سبکی شیک‌تر یا ساده‌تر استفاده کرد.

گزارش‌های محیط زیستی نشان می‌دهد که ۱۰ درصد از گاز کربن تولید بشر ناشی از فرایند تهیه اقلام مربوط به مد و خوش‌پوشی است و از طرفی سالیانه ۸۵ درصد این تولیدات به زباله‌دان سرازیر می‌شود، به همین دلیل از علاقه‌مندان به مد خواسته‌شده برای کمک به پیامد (منفی) آن بر کره زمین، در عادت به خرید اقلام خوش‌پوشی خود تجدیدنظر کنند.

گفته می‌شود در مقایسه با سال ۲۰۰۰، در سال ۲۰۱۴ مردم ۶۰ درصد بیشتر لباس خریده‌اند اما مدت نگهداری این لباس‌ها به نصف کاهش‌یافته است؛ زیرا روندهای متغیر خوش‌پوشی حکم می‌کند که مرتباً لباس‌های جدید بخریم.

در سال ۲۰۲۰، بریتانیا با تولید ۲۰۶ تُن زباله نساجی چهارمین تولیدکننده بزرگ آن در اروپا بوده است. به همین دلیل خرید لباس کمتر برای کاهش پیامد (منفی) آن بر محیط‌زیست الزامی است.

پیام خرید کمتر که فعالان محیط‌زیست پایدار اغلب تکرار می‌کنند، جای خود را میان بسیاری از مشتریان خوش‌پوشی باز کرده و با همه‌گیری کووید تسریع شده است. داده‌های سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد گزارش‌های مربوط به مصرف‌کننده از کاهش هزینه خوش‌پوشی در طول همه‌گیری حکایت دارد و نیمی از این گزارش‌ها پیش‌بینی می‌کنند که این روند پس از پایان محدودیت‌های کووید همچنان ادامه یابد.

اصول شیک‌پوشی

با توجه به اینکه اکنون مردم بیشتر بر استفاده بیشتر از هر آنچه دارند تمرکز کرده‌اند، کارین لودوُرت، کارشناس صنعت شیک‌پوشی برای به‌روز کردن لباس‌هایتان بدون توسل به خرید بیشتر پنج توصیه دارد:

شیک‌پوشی
قبل از هر چیز، ببینید در کمد لباستان چه دارید. مرتب و دسته‌بندی کردن لباس‌هایتان به شما امکان می‌دهد ببینید چه لباس‌هایی را می‌توانید به‌عنوان قلم اصلی برای پدید‌ آوردن مدل‌های مختلف استفاده کنید.

به رنگ‌هایی که دارید توجه کنید

قبل از هر چیز، ببینید در کمد لباستان چه دارید. مرتب و دسته‌بندی کردن لباس‌هایتان به شما امکان می‌دهد ببینید چه لباس‌هایی را می‌توانید به‌عنوان قلم اصلی برای پدید‌ آوردن مدل‌های مختلف استفاده کنید. لودورت می‌گوید: «سعی کنید رنگ‌های درخشان را از رنگ‌های خنثی جدا کنید. رنگ‌های خنثی برای ترکیب با قطعات دیگر لباس برای به وجود آوردن مدل‌های شیک‌تر عالی‌اند.»

رنگ‌های خنثی سیاه، سفید، شیری، کرم و خاکستری‌اند؛ یعنی رنگ‌هایی همیشگی و ماندنی که می‌توان از آن‌ها برای سبکی شیک‌تر یا ساده‌تر استفاده کرد. این رنگ‌ها در طول زمان کمتر مندرس می‌شوند و به خرید چیزی مشابه آن‌ها نیاز نیست.

برای شیک‌پوشی شجاع باشید!

اگر باید لباس جدیدی بخرید، خرید لباس‌های قدیمی (دست‌دوم) روشی اخلاقی و پایدار برای کاهش گاز کربن است. لودورت توصیه می‌کند که لباس‌های قدیمی دست‌دوم را با یک کفش شیک در میان مجموعه کفش‌هایتان به‌روز کنید. لودورت می‌گوید: «از ترکیب اقلام قدیمی با کفش‌ها و چکمه‌های شیک، کفش‌های لژدار و کفش‌های ورزش پت‌وپهن نترسید.»

شیک‌پوشی
یکی دیگر از روش‌های خوش‌پوشی و به‌روز کردن کمد لباستان ترکیب کردن پالتوها و کت‌ها با رنگ‌های متضاد است.

رنگ‌های متضاد

یکی دیگر از روش‌های شیک‌پوشی و به‌روز کردن کمد لباستان ترکیب کردن پالتوها و کت‌ها با رنگ‌های متضاد است.

لودورت دراین‌باره می‌گوید: بی‌پروا باشید و از رنگ‌های درخشان برای کت و پالتو استفاده کنید تا مجموعه خوش‌پوشی شما تکمیل شود: «اگر کتی به رنگ زنده ندارید، سعی کنید با انتخاب رنگ‌های درخشان زیر آن زنده‌اش کنید. این روش به معنی پوشیدن لایه‌های رنگ‌های درخشان اما متضاد است. نکته اصلی اینجا استفاده از دو یا سه رنگ زنده و متضاد برای ایجاد یک تصویر بی‌نظیراست.»

از زینت‌آلات برای شیک‌پوشی استفاده کنید

اگر به تن کردن رنگ‌های زنده علاقه‌ای‌ ندارید و بیشتر رنگ‌های تیره مثل سیاه، سورمه‌ای و خاکستری پررنگ را ترجیح می‌دهید، در آن صورت زینت‌آلات بهترین دوست شما هستند. می‌توانید دستبند و انگشتر دست بکنید، گردنبندهای قدیمی و دست‌دوم بیندازید، روی دستکشتان دستبند ببندید و در صورت لزوم از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید. تجربه کنید.

برای شیک‌پوشی از فضای مجازی الهام بگیرید

فضای مجازی می‌تواند محلی عالی برای الهام گرفتن برای استفاده از لباس‌های داخل کمدتان باشد.

شما نخستین گام را در مورد منظم کردن کمدتان برداشته‌اید و می‌دانید داخل آنچه دارید. وقتی دانستید در کمدتان چه می‌گذرد، می‌توانید برای جست‌وجو در مورد راه‌های جدید استفاده از لباس‌های خود و افزایش دوام آن‌ها به بسترهایی مثل اینستاگرام و «پینتِرِست» مراجعه کنید.

لودورت می‌افزاید: «اینستاگرام و پینترست بسترهایی عالی برای مدل دادن به لباس یا نشان دادن ابتکار با آنچه دارید است. هرچه باشد، این‌ها لباس‌هایی‌اند که تا حالا داشته‌اید و در آن‌ها احساس راحتی کرده‌اید.»

 

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

آیا رنگ مشکی دوباره به دنیای مد بازمی‌گردد؟

مدیر

کت‌های دست‌دوز دولچه و گابانا در هفته مد میلان

مدیر

نگاهی به دنیای مد در سال ۲۰۲۴

مدیر