«ئی‌تی» چهل‌ساله شد

ئی‌تی

موجود فرازمینی‌ دوست‌داشتنی

تا چهل سال پیش مشهورترین انگشت اشاره جهان هنر روی سقف کلیسای سیستین بود تا اینکه یک موجود فضایی به نام «ئی‌تی» با ربودن قلب میلیون‌ها نفر آن را روی پرده سینما نشاند.

داستان «ئی‌تی» موجود فضایی ده میلیون ساله، یک سال تمام بر روی پرده سینما بود و تا امروز یکی از مشهورترین و موفق‌ترین فیلم‌های سینمایی کودکان است اما تأثیر آن تنها به بالا بردن ثروت استیون اسپیلبرگ، کارگردان آن محدود نمی‌شود.

تصورات ذهنی ما از جنگ با فرا زمینی‌ها از روزی که «الیوت» یک موجود عجیب را در باغچه خانه‌شان پیدا کرد برای همیشه عوض شد و احساس همدلی جای خود را به «بیگانه هراسی» معمول در داستان‌ها و فیلم‌های «نبرد با آدم فضایی‌ها» داد. ئی‌تی نیامده بود تا انسان‌ها را بدزدد یا روی آن‌ها آزمایش‌های علمی انجام دهد. او با قلب درخشانش آمده بود تا محبوب دل‌ها شود.

ئی‌تی
ئی‌تی به‌سرعت از فروش رؤیایی «جنگ ستارگان» عبور کرد و به پردرآمدترین فیلم تاریخ تبدیل شد.

 چرا ئی‌تی این شکلی است؟

شاید ظاهر این موجود فضایی که نه نر است نه ماده و عمرش ده میلیون سال است کمی به آدم فضایی‌های سبزرنگ داستان‌های علمی تخیلی نزدیک باشد، اما حقیقت این است که اسپیلبرگ صورت این موجود عجیب را از روی کارل سندبورگ شاعر و آلبرت انیشتین فیزیکدان الهام گرفت و آن را با قیافه سگ پاگ ترکیب کرد.

چرا ئی‌تی به‌یادماندنی شد؟

داستان پسربچه‌ای که با موجودی بیگانه‌دوست می‌شود و دیدگاه کودکانه و سرراست به جهان باعث شد این داستان دل‌نشین شود؛ اما این به معنای ساده‌انگارانه بودن فیلم نبود. تنهایی عمیق و غم پشت این داستان از زندگی شخصی کارگردان می‌آمد. اسپیلبرگ می‌گوید تجربه طلاق والدینش سهم بالایی در خط داستانی ئی‌تی داشت.

ئی‌تی
ئی‌تی در پنجاه و پنجمین دوره جوایز اسکار ۹ نامزدی دریافت کرد.

 صدای ئی‌تی 

شاید تصور اینکه موجودات فضایی تارهای صوتی داشته باشند دشوار باشد. برای همین شاید بهترین انتخاب کسی بود که تارهای صوتی خاصی داشته باشد. آن‌ها برای این منظور به سراغ پت ولش رفتند که بنا بر گفته همکارانش یک سیگاری حرفه‌ای بود. ولش پس‌ازآن کارش را با صداپیشگی در فیلم‌های جنگ ستارگان (بازگشت جدای) ادامه داد تا همچنان صدای آدم فضایی‌ها باشد.

درآمد فیلم چقدر بود

ئی‌تی به‌سرعت از فروش رؤیایی «جنگ ستارگان» عبور کرد و به پردرآمدترین فیلم تاریخ تبدیل شد، رکوردی که بیش از یک دهه باقی ماند تا اینکه اسپیلبرگ خودش با «پارک ژوراسیک» در سال ۱۹۹۳ آن را شکست. این فیلم در پنجاه و پنجمین دوره جوایز اسکار نامزد ۹ جایزه اسکار ازجمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد، اما هر دو را به گاندی باخت.

داستان فیلم

داستان فیلم درباره الیوت، پسری است که با یک موجود فرازمینی به نام ئی‌تی که در زمین جامانده است دوست می‌شود. الیوت به همراه دوستان و خانواده‌اش باید راهی برای کمک به او و بازگشتش به خانه پیدا کنند و هم‌زمان نگذارند دست مأموران دولتی به او برسد.

طرفداران ئی‌تی

از کودکان آن روزها که اکنون همگی بزرگ‌سال هستند گرفته تا نسل‌های بعدی که پای تماشای این فیلم نشستند، گروه‌های وفادار طرفداران در سراسر دنیا وجود دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، مایکل جکسون، خواننده فقید آمریکایی است که حتی یک کتاب صوتی هم از روی داستان این فیلم تهیه کرد. او که خودش هم کودکی سختی داشت با این موجود فضایی احساس نزدیکی زیادی می‌کرد.

 ئی‌تی
داستان فیلم درباره الیوت، پسری است که با یک موجود فرازمینی به نام ئی‌تی که در زمین جامانده است دوست می‌شود.

چگونه فیلم ساخته شد

این پروژه توسط کلمبیا پیکچرز که به موفقیت تجاری آن شک داشت رد شد. یونیورسال پیکچرز درنهایت فیلم‌نامه را به قیمت یک‌میلیون دلار خرید. فیلم‌برداری از سپتامبر تا دسامبر ۱۹۸۱ با بودجه ۱۰٫۵ میلیون دلاری انجام شد. درآمد این فیلم تاکنون حدود ۷۹۲ میلیون دلار تخمین زده‌شده است. برخلاف اکثر فیلم‌ها که پراکنده فیلم‌برداری و در تدوین مرتب می‌شوند، ترتیب زمانی در ساخت این فیلم رعایت شد تا کودکان بازیگر با آن بهتر ارتباط برقرار کنند.  این فیلم در جشنواره فیلم کن در ۲۶ می ۱۹۸۲ و در ۱۱ ژوئن ۱۹۸۲ در ایالات‌متحده اکران شد. رکورد نمایش را برای یازده سال نگه داشت تا اینکه پارک ژوراسیک اسپیلبرگ در سال ۱۹۹۳ از آن پیشی گرفت.

جوایز جشنواره‌های جهانی

این فیلم در پنجاه و پنجمین دوره جوایز اسکار ۹ نامزدی دریافت کرد که برنده بهترین موسیقی متن، بهترین جلوه‌های بصری، بهترین صداگذاری و بهترین تدوین صدا شد و همچنین دو جایزه گلدن گلوب برد.

این فیلم در سال ۱۹۸۵ و بار دیگر در سال ۲۰۰۲ به مناسبت بیستمین سالگرد خود با نماهای تغییریافته، جلوه‌های بصری و صحنه‌های اضافی اکران شد. انتشار مجدد برای جشن چهلمین سالگرد آن برای ۱۲ اوت ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی‌شده است.

خاتون

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

نمایش فیلم «بیتل‌جوس بیتل‌جوس» تیم برتون در جشنواره ونیز ۲۰۲۴

مدیر

آیا نوشتن با دست برای تفکر و یادگیری بهتر از تایپ کردن است؟

مدیر

نگاهی به نمایش «توافق‌نامه» کار کورش سلیمانی

مدیر