نمایش مجموعه‌های تابستان ۲۰۲۳ لباس‌های مردانه

لباس‌های مردانه

از پاریس تا میلان

این روزها بازار نمایش جدیدترین مجموعه لباس‌های مردانه رونق بسیاری پیداکرده است. دیور روز جمعه، ۲۴ ژوئن، جدیدترین مجموعه لباس مردانه خود را در پاریس معرفی کرد. افراد مشهوری مانند نائومی کمبل، زوج هالیوودی جاستین تیمبرلیک و جسیکا بیل، ستاره سابق فوتبال دیوید بکهام و پسرش کروز و طراحان رقیب اولیویه روستینگ از بالمین و متیو ویلیامز، همراه با بقیه مهمانان در صحنه‌ای احاطه‌شده با گل‌های وحشی نشستند تا مردان دیور را تماشا کنند.

پس از نمایشی شگفت‌انگیز در ونیز که مجموعه «مردان بهار ۲۰۲۳» را به نمایش گذاشت، کیم جونز، مدیر هنری دیور مردانه، از مجموعه تابستان ۲۰۲۳ در فضایی به‌یادماندنی رونمایی کرد. جونز صحنه نمایش را در فضایی موقت در مرکز پاریس برای نمایش در هفته مد مردانه برپا کرد. مسیر گام زدن مدل‌ها با چمن واقعی مملو از گل‌های بنفش، نارنجی و صورتی پوشیده شده بود و با یک صحنه نقاشی شده از آسمان آبی و بازتولید اندازه واقعی خانه صورتی کریستین دیور در نرماندی تکمیل شد.

اولین مدل، نمایش را با ظاهری تک‌رنگ آغاز کرد که با یک کت‌وشلوار بژ با کیف بنددار تکمیل‌شده بود تا نشان‌دهنده سبک جونز در ترکیب دوخت ویژه‌اش با لباس‌های خیابانی باشد. برخی دیگر الهام گرفته از لباس‌های باغبانی با ساختار آبی کم‌رنگ و نیز ژاکت‌های دو‌‌ ردیف همراه با شلوارک‌های برمودای چین‌دار یا شلوارهای گشاد بودند.

آثار هنری دانکن گرانت، نقاش بلومزبری، بر روی ژاکت‌های بافتنی و پارچه‌ها دیده می‌شد.

لباس‌های مردانه
دیور هوم مخاطبان را برای نمایش بهار و تابستان مردانه‌اش به باغی ساحلی بین نرماندی برد.

هفته مد پاریس، پوشاک مردان

برخی ممکن است با وجود همه غوغایی که در سال‌های اخیر نشان‌های تجاری مختلف در نمایش پوشاک مردان به پا کرده‌اند، هنوز هم این صنعت را بی‌رنگ و تنوع ببینند.

چه به آن‌ها که تاکنون با اشتیاق نمایش‌های لباس‌های مردانه را دنبال کرده‌اند و چه آن‌ها که از دسته گفته‌شده به‌حساب می‌آیند، پیشنهاد می‌کنیم به مجموعه‌های تازه مشهورترین طراحان جوان با رنگ‌های جسورانه نیم‌تنه‌ها و دیگر پوشاک مردانه با مدل‌های متفاوت امروزی نگاهی بیندازند. همین ماه ژوئن بود که جایزه فرانسوی معتبر ال‌وام‌هاش به استیون استوکی دیلی، طراح پوشاک مردانه بریتانیایی و نشان تجاری‌اش S.S. Daly به خاطر پیراهن‌های براق، بافتنی‌های باشکوه و بلوزهای کوتاه و جلوبازش اهدا شد.

اکنون و پس از نمایش هفته مد میلان و رونمایی از مجموعه لباس‌های مردانه چشمگیر آن، هفته مد پاریس میزبان نمایش مجموعه‌ای از لباس‌های بزرگ‌ترین طراحان و نشان‌های تجاری دنیا مانند لویی ویتون،‌ ریک اونز، لوئوه، تام براون، دیور هوم و همچنین فهرستی شگفت‌انگیز از استعدادهای جوان است. در ادامه به‌مرور مجموعه‌های تازه برخی از این نشان‌های تجاری می‌پردازیم.

لویی ویتون

لویی ویتون‌، روز پنجشنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲، در هفته مد پاریس نمایشی از لباس‌های مردانه تازه و رنگارنگش به یاد ویرجیل آبلو، طراح مد فقید و مدیر هنری پوشاک مردان این نشان تجاری بر پا کرد. نمایش مجموعه بهار و تابستان لویی ویتون که در موزه لوور و با اجرای زنده کندریک لمار، خواننده و رپر آمریکایی برگزار شد عبارت بود از کت‌وشلوارهای بلند رنگی، نیم‌تنه‌هایی که با طرح گل‌های وحشی و کت‌هایی که با هواپیماهای کاغذی و قیچی‌های کوچک تزیین‌شده بودند.

دیور هوم

دیور هوم مخاطبان را برای نمایش بهار و تابستان مردانه‌اش به باغی ساحلی بین نرماندی برد. نمایش دیور در کمال زیبایی در منظره‌ای سبز با دوخانه که در یک باغ شکوفه به هم متصل می‌شدند برگزار شد. مدل‌های کیم جونز، طراح مشهور بریتانیایی و مدیر خلاقیت نشان تجاری دیور،  یکی پس از دیگری با لباس‌های زیر، کوله‌پشتی، ژاکت‌های زیپ‌دار و کلاه‌های باغبانی شیک از یک‌خانه خارج و بعد از قدم زدن در مسیر سالن به خانه دیگر داخل می‌شدند.

برخی ممکن است با وجود همه غوغایی که در سال‌های اخیر نشان‌های تجاری مختلف در نمایش پوشاک مردان به پا کرده‌اند، هنوز هم این صنعت را بی‌رنگ و تنوع ببینند.

جونز، طراح ۴۸ ساله باهوش و ریزبین، توانست در این مجموعه با ترکیب حساسیتش به طبیعت و عشقی که به سفر کردن، پیاده‌روی و زندگی در فضای باز دارد، با پالتی از رنگ‌های صورتی و خاکستری الهام گرفته‌شده از تجربه زندگی‌ خودش در باغ رز خانه مادری‌اش در گرانویل در سواحل فرانسه، یک اثر هنری تازه و سرشار از ظرافت و شکوه طراحی دیور پدید بیاورد. بین تماشاچیان حاضر که روی چمن‌ها نشسته بودند، ستارگان مشهوری از دنیای فوتبال و سرگرمی دیده می‌شدند که ازجمله آن‌ها می‌توان به دیوید بکهام، جاستین تیمبرلیک و جسیکا بل اشاره کرد.

ریک اونز

ریک اونز با مجموعه تازه و پرحرارت لباس‌های مردانه آشوبی که به پا کرد، احتمالاً چند درجه گرمای زمین را بالا برد. البته توپ‌های آتشینی که در مرکز صحنه نمایش با جرثقیل جابه‌جا می‌شدند هم مزید بر علت بود. در مجموعه بهار و تابستان ۲۰۲۳ این طراح بااستعداد و دور از حاشیه، کت‌هایی با شانه‌های پهن و بزرگ، پیراهن‌های گشاد و رداهای کلاه‌دار بلند که از سفر اخیرش به مصر الهام گرفته بود دیده می‌شد.

ریس‌کوپر

ازجمله نمایش‌های درخشان طراحان جوان می‌توان به پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان ۲۰۲۳ نشان تجاری ریس‌کوپر، این طراح گرجستانی-بریتانیایی، اشاره کرد که مملو از ایده‌های نو و جالب است و با فراهم آوردن مدل‌های متنوع دوخت و طراحی، به مشتری اجازه می‌دهد در شکل دادن فرم لباس دخیل باشد. این طراح جوان کار خود را از زمانی که هنوز ۲۰‌ساله نشده بود آغاز کرد و با هر مجموعه ثابت می‌کند که قرار است از طراحان ماندگار صنعت مد باشد. جالب اینجاست کوپر در این مجموعه از جولیت جانستون، برای نقاشی شال‌هایی که با دیگر پوشاک همراه بودند، کمک گرفت.

لباس‌های مردانه
در مجموعه بهار/تابستان ۲۰۲۳، بسیاری از لباس‌های گشاد متعلق به دهه ۱۹۹۰ است: ژاکت‌های سایز بزرگ و شلوارهای گشاد و جلوی پلیسه، با پارچه‌های براق و پرزرق.

میراث ایتالیایی دولچه گابانا و ورساچه در هفته مد میلان

هفته مد لباس‌های مردانه میلان که از ۱۸ تا ۲۲ ژوئن برگزار شد به آخرین روز خود رسید و در این مدت شاهد نمایش‌های چشمگیری از ورساچه، دولچه و گابانا و پرادا بودیم که شاید بتواند مردان هالیوود را بر سر ذوق بیاورد همان‌طور که رامی مالک و دیگر بازیگران و ستاره‌های مهمان این رویداد را راضی و خوشحال کرد. با اشاراتی قدرتمند به کارهای قدیمی، هر خانه مد نمایش‌هایی را برای بهار/تابستان ۲۰۲۳ ارائه کرد که بسیاری از عناصر آشنا را برای مخاطبان جدید و جوان‌تر بازسازی می‌کنند.

دولچه و گابانا

۴۰ سال طول کشید تا این خانه مد خط طراحی لباس مردان را هم به محصولات خود اضافه کرد. به‌عنوان یک‌ خانه مد طراحان دولچه و گابانا اغلب از نگاه به گذشته خوششان نمی‌آمد و در عوض مدام دنبال راه‌های جدیدی برای توصیف میراث ایتالیایی خود بودند. بااین‌حال چند فصل پیش به نظر رسید که زوج طراح متوجه گنجینه ایده‌هایی شده‌اند که روی آن نشسته‌اند و شروع به بازنگری و بازتعریف برخی از آن‌ها برای یک مخاطب جدید و جوان‌تر کردند.

سلیس نیوز

در مجموعه لباس‌های مردانه  بهار/تابستان ۲۰۲۳، بسیاری از لباس‌های گشاد متعلق به دهه ۱۹۹۰ است: ژاکت‌های سایز بزرگ و شلوارهای گشاد و جلوی پلیسه، با پارچه‌های براق و پرزرق. در این مجموعه پیراهن‌های توری و شفاف، چرم زیاد و تصاویر مذهبی بسیار به چشم می‌خورد و درحالی‌که کت‌وشلوارها تمیز و شیک و بیشتر تک ردیف دکمه بودند.

در میان همه این‌ها یادمانی برای دیوید بکهام وجود داشت که شماره ۷ معروفش مدام روی تاپ‌ها و تی‌شرت‌ها ظاهر می‌شد. همچنین تعداد زیادی شلوار جین پاره و شلوارهای کارگو (جیب‌دار) وجود داشت و حتی جین‌های بیشتری به شکل چکمه در این مجموعه ظاهر می‌شد.

ورساچه

لباس‌های مردانه ورساچه، نه‌تنها معرفی کننده مجموعه جدید این خانه مد بودند بلکه با اشاره به حضور چشمگیر ورساچه در هفته طراحی میلان قسمت‌هایی از غرفه این خانه مد را با خودشان به روی صحنه بردند. مدل‌ها با گلدان‌هایی در دست و لیوان و نعلبکی‌هایی که مانند جاکلیدی از کمر آویزان بود شبیه پسرانی بودند که تازه از خرید برگشته‌اند. در بین ظروف چینی، کت‌های تک‌رنگ، شلوارهای پیژامه ابریشمی برنزی با کت‌وشلوارهای طرح‌ روکوکو به چشم می‌خورد که بسیاری از آن‌ها از بایگانی پروپیمان ورساچه برداشته‌شده بودند.

یکی از نقش‌ها به‌خصوص طراحی صورت یک مرد بود که به تم تکرارشونده مجموعه تبدیل شد و روی ژاکت‌های کلاه‌دار‌، پیراهن‌های ابریشمی و حتی کت‌وشلوارهای گشاد دیده می‌شد. به نظر می‌رسد این صورت متعلق به فردی از پمپی باشد، شهری که در سال ۷۹ پس از میلاد با فوران کوه وزوویوس ویران و در زیر لایه‌ای چنان عمیق از خاکستر دفن شد که تا سال ۱۷۴۸ دوباره پیدا نشد.

خاتون

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

نمایش گنجینه ۴۰ ساله دولچه و گابانا

مدیر

آیا رنگ مشکی دوباره به دنیای مد بازمی‌گردد؟

مدیر

کت‌های دست‌دوز دولچه و گابانا در هفته مد میلان

مدیر