معرفی چند پلتفرم‌ اجتماعی جدید برای جایگزینی توییتر

توییتر

چه جایگزین‌هایی برای شبکه توییتر وجود دارد؟

از زمانی که ایلان ماسک کنترل توییتر را در اکتبر سال گذشته به دست گرفته، مدیریت عجولانه او در چگونگی اداره این شبکه اجتماعی همچنین موج گستردۀ اخراج کارکنان و تغییرات متعددی که در مقررات استفاده از توییتر به وجود آورده، باعث شده که شمار قابل‌توجهی از کاربران این شبکه اجتماعی به جمع ناراضیان آن بپیوندند و به فکر استفاده از دیگر پلتفرم‌های اجتماعی بیفتند.

به همین دلیل در ادامه، فهرستی از پلتفرم‌هایی که احتمالاً می‌توانند جایگزین توییتر باشند، به کاربران معرفی می‌شوند.

بلواسکای

محبوبیت شبکه اجتماعی بلواسکای[۱] که توسط جک دورسی، یکی از بنیان‌گذاران و رئیس سابق توییتر نیز حمایت می‌شود، رو به افزایش است.

بنا بر گزارش وب‌سایت فوربس، اپلیکیشن بلواسکای تاکنون ۳۶۰ هزار بار دانلود شده و در حال حاضر در رتبه‌بندی اپل استور حتی از پلتفرم‌های محبوبی مانند لینکدین یا زوم هم بالاتر است.

بلواسکای که در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط توییتر و تحت مدیریت جک دورسی ایجاد و تأمین مالی شد، از دو ماه گذشته روی گوشی‌های هوشمند نیز عرضه می‌شود.

استفاده از این شبکه اجتماعی در حال حاضر فقط با دعوت‌نامه ممکن است و به گفته فوربس، هم‌اکنون بیش از یک‌میلیون متقاضی در انتظار پذیرش عضویتشان در این پلتفرم هستند.

توییتر
از دیگر شبکه‌های اجتماعی که می‌توانند برای کاربران احتمالاً سرخوردۀ توییتر جذاب باشند، می‌توان به «هایو سوشیال» اشاره کرد

ماستودون

این نرم‌افزار که برای عموم کمتر شناخته‌شده است، به‌تدریج در حال کسب محبوبیتی قابل‌توجه به‌ویژه در میان روزنامه‌نگاران، اساتید دانشگاه و دیگر کاربران متخصص است.

سایت «ماستودون[۲]» در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط یک برنامه‌نویس آلمانی به نام اوژن روشکو ایجاد شد و از آن به‌عنوان یک «شبکه اجتماعی غیرمتمرکز رایگان و منبع باز» و بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی یاد می‌شود.

این سایت به هر کاربر اجازه می‌دهد تا با توجه به موضوعات موردعلاقه‌اش، به گروه‌های خاصی بپیوندد و در آنجا مقررات خود را ایجاد کند. این سایت، شبکه‌ای متشکل از هزاران سرور مستقل است و اعضای آن می‌توانند درصورتی‌که مقررات هر شبکه را رعایت کنند، با دیگر اعضا تعامل داشته باشند.

ارزیابی‌ها نشان داده که دو ماه پس از خرید توییتر توسط ایلان ماسک، شمار کاربران این پلتفرم از ۳۸۰ هزار نفر به ۲.۵ میلیون کاربر فعال در ماه افزایش‌یافته است.

سابستک

پلتفرم «سابستک[۳]» به نویسندگان اجازه می‌دهد تا خبرنامه خود را ایجاد کنند و حتی اشتراک خبرنامه‌هایشان را به افراد علاقه‌مند بفروشند.

این پلتفرم همچنین در ماه آوریل بخشی به اسم «یادداشت‌ها» را راه‌اندازی کرد که چیزی شبیه به امکان مشابه در توییتر بود و به کاربران اجازه می‌داد پیام‌های کوتاهی مانند توصیه‌ها و نظراتشان را منتشر کنند.

نکته مهم اینکه، شبکه «سابستک» به مبالغ دریافت شده تحت عنوان آبونمان مشترکان وابسته است و نه به تبلیغات؛ به همین دلیل نیز ساخت محتوایی که بتواند هم سود مالی نصیب سازندگان خبرنامه‌ها کند و هم اداره‌کنندگان شبکه، مهم است.

توییتر
ماستودون که برای عموم کمتر شناخته‌شده است، به‌تدریج در حال کسب محبوبیتی قابل‌توجه به‌ویژه در میان روزنامه‌نگاران، اساتید دانشگاه و دیگر کاربران متخصص است

دیگر پلتفرم‌های جذاب

از دیگر شبکه‌های اجتماعی که می‌توانند برای کاربران احتمالاً سرخوردۀ توییتر جذاب باشند، می‌توان به «هایو سوشیال[۴]» اشاره کرد. این اپلیکیشن از سال ۲۰۱۹ میلادی فعال است و درواقع ترکیبی از ویژگی‌های توییتر و اینستاگرام را ارائه می‌دهد.

شبکه اجتماعی دونالد ترامپ یعنی «تروث سوشال[۵]» نیز حتی پیش از آنکه ماسک به مالک جدید توییتر تبدیل شود، همواره خودش را جایگزینی برای آن معرفی می‌کرد.

سایت انجمن گفتگوی دیسکورد[۶] با ۱۵۰ میلیون کاربر ماهانه نیز، اکنون علاقه‌مندانی بسیار بیشتر از مخاطبان اولیه‌اش یعنی طرفداران بازی‌های ویدیویی دارد. اخیراً نیز افشای اسناد محرمانه پنتاگون از مسیر این سایت، بیش از هرزمانی نام آن را بر سر زبان‌ها انداخته است.

وب‌سایت کوهوست[۷] که در اوایل سال ۲۰۲۲ ایجاد شد، در تلاش برای جذب کاربران جدید است و ازجمله وعده‌هایی که داده، این است که هرگز اطلاعات شخصی کاربرانش را نمی‌فروشد.

اپلیکیشن چت صوتی «کلاب‌هاوس» نیز که در ابتدای همه‌گیری ایجاد شد، اگرچه در ابتدا از اقبال زیادی در جذب مخاطب برخوردار بود اما اکنون شمار کاربرانش به ۳.۵ میلیون نفر کاهش‌یافته که ۶۰ درصد کمتر از شمار کاربران در زمان اوج استقبال از آن در سال ۲۰۲۱ میلادی است.

پلتفرم‌های دیگری مانند «اسپیل[۸]» نیز در دست ساخت هستند که قرار است نسخه آزمایشی آن به‌زودی راه‌اندازی شود؛ بااین‌وجود به نظر می‌رسد هنوز هیچ شبکه‌ای آمادگی کافی برای جایگزینی توییتر را ندارد؛ یعنی شبکه‌ای که در پایان ژوئن، روزانه نزدیک به ۲۳۸ میلیون کاربر فعال داشت.

[۱]. Bluesky

[۲]. Mastodon

[۳]. Substack

[۴]. Hive Social

[۵]. Truth Social

[۶]. Discord

[۷]. Cohost

[۸]. Spill

سلیس نیوز

آیتم های مشابه

نگاهی به نمایش «آواز عاشقانه دختر دیوانه»

مدیر

نگاهی به رمان «سال‌ها» شاهکار برگزیده آنی ارنو

مدیر

یادداشتی درباره سریال «مرداب» ساخته برزو نیک نژاد

مدیر

دیدگاهی بنویسید