Image default

دربند، تفرجگاهی برای همه

خیابان دربند با ۱۰ دقیقه پیاده‌‌روی مهمانانش را به محدوده‌ای سرسبز با جویباری طبیعی و تعدادی آبشار کوچک می‌رساند

محله دربند تهران و خیابان معروف آن برخلاف نامش که احتمالاً به دلیل قرار گرفتن بین کوهپایه و رودخانه شهرت به آن یافته، جایی به قدمت ۲۰۰ سال و تفریحگاهی برای تفرج مردم تهران از ازدحام، ترافیک و استرس روزانه زندگی در این شهر است.

دربند پیش‌ازاین که به شکل و شمایل امروز دربیاید دهکده‌ای در شمال کاخ سعدآباد بوده، جایی جذاب و خوش آب‌وهوا با ترکیبی از طبیعت کوهپایه‌ای، به همراه رستوران‌ها و استراحتگاه‌های سنتی دل‌نشین و البته با یک ویژگی منحصربه‌فرد؛ دربند چسبیده به تهران است.

سیاحت و گردشگری در دربند، مختص قشر و طبقه خاص نیست. فقیر و غنی، پیر و جوان از قدم زدن در این منطقه توریستی لذت می‌برند. برای بسیاری از مردم اصلی‌ترین تفریحی که آن‌ها را به این منطقه جذب می‌کند، تنوع غذاهای ایرانی است که در این مکان ارائه می‌شوند. لذت خوردن غذاهای سنتی در هوایی پاک و مفرح، کنار منظره چشم‌نواز کوهپایه و رودخانه همراه با دوستان و خانواده فرصتی است که در کمتر جای تهران وجود دارد.

دربند پیش‌ازاین که به شکل و شمایل امروز دربیاید دهکده‌ای در شمال کاخ سعدآباد بود.

خیابان دربند با ۱۰ دقیقه پیاده‌‌روی مهمانانش را به محدوده‌ای سرسبز با جویباری طبیعی و تعدادی آبشار کوچک می‌رساند در امتداد این جریان آب، به اقامتگاه‌هایی زیبا می‌رسید.

جذابیت مهم دیگر دربند کوهنوردی است که با توجه به مسیر پرپیچ‌وخمی که این منطقه کوهستانی دارد، بسیار دلپذیراست. در هر پیچ دربند اتفاقی هست که رهگذاران و کسانی که اهل پیاده‌روی و کوه‌پیمایی هستند را می‌تواند شگفت‌زده کند.

مسیر کوهنوردی در این محله از دو طریق قابل‌دسترسی است: یا می‌توانید خود را به میدان سربند که ابتدای این محله است برسانید و پیاده‌روی را ازآنجا آغاز کنید، یا مسیر «تله سیژ» را برای رسیدن به قله انتخاب کنید که در میانه به «روستای پس قلعه» و سپس «آبشار دوقلو» و «پناهگاه شیرپلا» می‌رسید و در انتها هم مسیرتان به قله توچال ختم خواهد شد.

در این مسیر پیاده‌روی و کوه‌پیمایی «تله سیژ» از جذابیت‌های تفریحی است که به‌واسطه آن می‌توان هم تجربه‌ای عاشقانه داشت و هم از نمای بسیار زیبای دربند و تهران لذت برد.

سیاحت و گردشگری در دربند، مختص قشر و طبقه خاص نیست.

ابتدا راه در بند بازار سرپوشیده قدیمی تجریش است که نمونه بازارهای سرپوشیده سنتی ایرانی است و سپس کاخ سعدآباد تهران که یکی از سرسبزترین جاذبه‌های گردشگری ایران است و همین‌طور آرامستان ظهیر‌الدوله که میعادگاه علاقه‌مندان هنر است.

کاخ سعدآباد با مساحت ۱۱۰ هکتار کاخ‌های متعدد و حدود ۱۸۰ هکتار جنگل، چشمه‌سار، قنات‌، باغ‌، گلخانه‌ و خیابان‌های زیبا و در بین ۷۵۰۰ درخت سپیدار و سرو، طبیعت منحصر‌به‌فردی در مسیر دربند است.

آرامستان ظهیرالدوله که آرامگاه چهره‌های صاحب‌نام عرصه موسیقی و هنر همچون فروغ فرخزاد، ایرج میرزا، درویش خان، رهی معیری، ملک‌الشعرای بهار، قمرالملوک وزیری، حسین یاحقی، ابوالحسن صبا و مرتضی محجوبی  است از دیگر جاذبه‌های دربند است.

 

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

افتتاح نمایشگاه مجازی غار ۳۰ هزارساله کاسکو در فرانسه

مدیر

یزد؛ سرزمین مقدس آتشکده‌ها و بادگیرها

مدیر

باغ شاهزاده ماهان

مدیر